Bulut Reyhanoğlu: Sinemaseverleri kurgusal beyazperde diliyle çekilmi

İlk modern sanat belgeseli

Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği, Türkiye’nin ilk modern sanat belgeseli olma hususi durumunu taşıyan ‘Crossroads’ adlı belgesel, İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel kategorisinde yarışıyor.

Belgeselin yapımcısı Bulut Reyhanoğlu, yayınlanma öncesinde yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’de modern sanatı temsil eden 4 değişik disiplinden sanatçılar Gülay Semercioğlu, Seçkin Pirim, Candaş Şişman ve Sinan Logie ile çalıştıklarını söylemiş oldu. Reyhanoğlu, belgeselin duyurulması ve ilgililerce izlenmesini arzu ettiğini belirterek, “Modern sanatla ilgili haber belgeselleri yapılmış oldu fakat bu belgeselin öne çıkan özelliği beyazperde diliyle anlatılması. O yüzden bir beyazperde ekibi kuruldu, 6 aylık bir kurgu periyodu vardı. Sinemaseverleri kurgusal beyazperde diliyle çekilmiş bir belgesel bekliyor” dedi.

Bulut Reyhanoğlu

Bulut Reyhanoğlu

 

Yurt haricinde birkaç festivalden yayınlanma çağrı aldıklarını belirten Bulut Reyhanoğlu, sözlerini şöyleki sürdürdü: Bizim en büyük hedefimiz Türk sanatının ve sanatçısının internasyonal alanda duyurulmasına katkı sağlamak. Beyaz perdede belgeselin içinde yönetmenimiz Mahmut Fazıl Coşkun’un da bir sanatı var. Arkada bir İstanbul şehri var. Sanatçılarımızın bu şehirden iyi mi etkilendiklerini, sanatlarını iyi mi yansıttıklarını anlatmaya çalıştık. Türkiye’de bugün Doğu ile Batıyı birleştiren modern bir sanat anlayışı var. Bunu da göstermek istedik.

Kreatif ve ana yapımcılığını Vanessa Medini’nin de üstlendiği ‘Crossroads’, 4 değişik disiplindeki sanatçının Doğu ve Batı kültürlerini harmanladıkları üretim pratiklerine ışık tutarak, Türk modern sanatının ve sanatçısının dünya çapındaki bilinirliğini artırmayı hedefliyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.