ABD ‘istikrarlı’ kripto para birimlerini çökertebilir | Engadget

ABD 'istikrarlı' kripto para birimlerini çökertebilir | Engadget

Atıl madeni paralar, daha az istikrarsız varlıklarla olan bağları bir uçtan bir uca görünüşe göre alışılagelmiş kripto para biriminden daha güvenli, ancak görünürde ABD’li düzenleyiciler ikna olmuş yok. Bloomberg kaynakları, Parasal İstikrar Gözetim Konseyi kadar yapılan bir incelemeyle Define Bakanlığı ve diğer federal kurumların stablecoinler üstünde olası bir baskıya yakın olduğunu duydu. Yetkililerin, dijital paranın büyük ölçüde düzenlenmemiş olduğundan ve nihayetinde mali sistemi korumak yerine istikrarsızlaştırabileceğinden üzüntü duydukları bildiriliyor.

Parasal Piyasalar üzerine bir başkanlık Çalışma Grubunun Tether konusunda en çok üzüntü duyduğuna inanılıyor. Kripto para operatörleri, büyük miktarda kurumsal borç tutarak fonlarını istikrara kavuşturduklarını söyledi. Bloomberg’e tarafından, kripto para birimi değerleri düşerse bu, “kaotik yatırımcı kaçışlarına” karşısında savunmasız olabilir.

Çalışma Grubu’nun tavsiyeler yayınladığına inanılan Aralık ayına dek belli bir karar beklenmese de, bildirildiğine göre Gözetim Konseyi incelemesi lehine bir “uzlaşma”. Böyle bir durumda konsey, stabilcoinleri katı düzenlemeler gerektiren tehditler olarak etiketleyebilir. Fazla sayıda kripto para birimi, meslek modellerini değiştirmeye ve hatta kapatmaya zorlanabilir.

Şu haliyle, stablecoin’ler hükümet rekabeti nedeniyle risk aşağı. Federal Rezerv, bir merkez bankası kripto para birimi başlatma olasılığını araştırıyor. Böyle bir hareket, ABD’de özel seçenekleri tartışmaya açabilir – resmi, potansiyel olarak daha güvenilir bir eşdeğeri olsaydı, bunların pek bir anlamı olmazdı. Ne olursa olsun, bir inceleme devam ederse mevcut stablecoin piyasasının eskisi dek uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*