Amazon, Elon Musk’ın şirketlerinin kurallarına göre oynamadığından şikayet ediyor | Engadget

Amazon, Elon Musk'ın şirketlerinin kurallarına göre oynamadığından şikayet ediyor | Engadget

Amazon’un, e-ticaret devini Starlink internet hizmetine karşın teklifleri bilerek geciktirmeye çalışmakla suçlayan SpaceX’in FCC başvurusuna verdiği cevap da benzer derecede ürkütücü. Amazon, kendi FCC dosyasında, düzenleyiciye SpaceX şefi Elon Musk’ın kuralları ve hükümet kadar dayatılan düzenlemeleri görmezden gelme eğiliminde olduğunu söyledi. Şirket hem SpaceX’in “yasaları ve düzenlemeleri çiğnediğini belirtmeye cüret eden” herhangi bir şirketi “rekabet karşıtı” olmakla suçladığını da söyledi. Musk liderliğindeki bir şirketi uçuş kurallarına mı bağlıyorsunuz? Musk liderliğindeki bir şirketi sağlık durumu ve güvenlik kurallarına uymaya mı çalışıyorsunuz? Sen “seçilmemiş ve cahilsin”. Musk liderliğindeki bir şirketi ABD menkul kıymetler yasalarına yan tutmaya mı çalışıyorsunuz? Öyle çok isimle anılacaksınız, bazıları tekrarlanamayacak değin vahşi…

İster lisanssız antenli uydular fırlatmak, ister onaysız roket fırlatmak, onaylanmamış bir fırlatma kulesi inşa etmek ya da bir fabrikayı baştan başlatmak olsun… bir uygun sığınma emrinin ihlali, SpaceX ve diğer Musk liderliğindeki şirketlerin davranışları görüşlerini dobra dobra ortaya koyuyor: kurallar diğer ahali içindir ve uymakta ısrar edenler veya hatta basitçe talep edenler alay ve ad hominem saldırıları yargı ediyor. “

Ars Technica’nın belirttiği gibi, Amazon birkaç hafta önce FCC’yi SpaceX’in Starlink internet hizmetinin geleceğiyle ilgili teklifini reddetmeye çağırdı. O zamanlar Amazon, SpaceX’in “birbirini dışlayan iki “önerdiğini bahis etti. Düzenlemelere aykırı olan “fazla öbür yörünge parametrelerine” sahip konfigürasyonlar”. SpaceX, doğrusu tercih ettiği konfigürasyonun işe yaramaması durumunda yalnızca iki muhtemel konfigürasyon önerdiğini söyledi. Elon Musk liderliğindeki şirket sonra FCC’ye hareketin “sadece lat Amazon’un rekabeti yavaşlatmaya karşın sürekli çabalarının bir parçası.”

Hatırlayacak olursanız, Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin, Ay’a iniş sözleşmesiyle ilgili olarak ABD Federal İddialar Mahkemesi’ne NASA’ya aleyhinde da şikayette bulundu. SpaceX’e ödül verdi. Blue Origin, uzay ajansının bir yerine iki ihale vermesini bekledi ve tercih sürecinin adaletsiz olduğunu, çünkü beklenenden daha ufak bir bütçe karşısında teklifini revize etme fırsatı verilmediğini savundu. Dava, uzay ajansını 2.9 milyar dolarlık projeyi ikinci kere beklemeye almaya zorladı.

Amazon, FCC’den SpaceX’in Starlink teklifini reddetmesini istediğinde, ikincisi Amazon’un “rakiplerinin arkasından kaldığından… rakiplerin onu daha da geride bırakmasını engeller.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*