Apple Music, DJ mix’leri için uygun telif ücretlerini sağlamak için Shazam’ın teknolojisini kullanacak | Engadget

Apple Music, DJ mix'leri için uygun telif ücretlerini sağlamak için Shazam'ın teknolojisini kullanacak | Engadget

DJ mix’leri “premium” akış hizmetlerinde başlıca yoktur. Bunun nedeni, genelde, tüm numuneler için telif ücretlerini akıcı bir şekilde ayırmanın bir kabus olmasıdır. Bunları SoundCloud gibi platformlarda bulabilirsiniz (kaldırılmadıkları sürece), fakat bu şarkılar DJ, orijinal usta, etiketler ve hatta bir şenlik veya mekan arasında kelimenin bütün anlamıyla yüzlerce hak sahibine sahip olabilir. Sorunu çözmek ve platformdaki DJ miksajlı içeriğin miktarını büyük ölçüde genişletmek için Apple, bir miksajdaki adalet sahiplerini belirleyen ve doğrudan ödeyen bir sistemde keza büyük ayrıca de egemen etiketlerle çalıştı. Üstelik, şirket bunu Apple Music için yerine getirmek için Shazam teknolojisinden yararlandı.

Apple, yeni aracının sızıntı hizmeti kimliğine müsade vereceğini ve bir DJ miksinde kişisel yaratıcıları, hatta örneklenmiş herhangi bir melodiyi kaydeden sanatçılar bile telafi edeceğini açıklıyor. bununla beraber bunu yapan ilk büyük akış hizmetidir. Festivaller, kulüpler, organizatörler, küratörler ve egemen plak şirketlerinin yanı sıra DJ’lerin kendileri ile işbirliği içinde olan şirket, adaletli tazminat temin etmek için ilgili bütün taraflarla birlikte çalıştığını söylüyor. Apple, kişisel parçalar, koleksiyonlar, derlemeler ve hatta bütün karnaval setleri Apple Music’te stüdyo albümleri gibi yayınlanabileceğinden, bunun DJ karışımlarına daha uzun bir raf ömrü sağlayacağını söylüyor.

Apple Music’te zaten binlerce DJ mix’i var ve servis tekrar tekrar daha fazlasını eklediğini söylüyor. Şirket şimdiden, Tomorrowland’in 2020 ve 2021 dijital festivallerinden ev içeriğine ilave olarak Black Music Month ve Pride için mix’ler görevlendirdi. Bu yeni sistem doğru, aralarından tercih yapabileceğiniz daha öyle çok şey var.

Bu Cuma gününden itibaren !K7’nin DJ-Kicks arşivi yayına açılacak. Etiket, bu baskılardan 14’ünün 15 yıldan pozitif bir süredir “piyasada” olmadığını açıklıyor. Alesso, Charlotte de Witte, David Guetta, Diplo, Major Lazer, Martin Garrix, The Chainsmokers, Tiësto ve daha fazlasından Tomorrowland performansları daha önce yayın için kullanılamayacak. Mixmag kasasını da açıyor ve canlı yayın platformu Cercle, Apple Music’te dinleyicilerin arşivlenmiş miksleri ve canlı performansları yayınlayabilecekleri özel bir merkeze sahip olacak. Ve evet, bunların çoğu kayıpsız akış için mevcut olacak ve siz de çevrimdışı olarak dinleyebileceksiniz.

Bu, Apple’ın DJ miksleri için telif ücretlerini yönetme konusunda ilk olarak cüretkarlığı yok. 2016 yılında şirket, daha önce lisanssız içeriği Apple Music’e getirmek için Dubset ile çalışmaya başladı. Dubset, hakları vermek ve atamak için bir Gracenote klip veritabanı kullandı. Sistem, orijinal sanatçıların şarkılarının mixlerde kullanılmasını yasaklamasına ve bir parçanın ne kadarının yeniden kullanılabileceğini sınırlamasına bile müsade verdi. Dubset, sistemin lisanssız materyal için sosyal ağ ses ve video içeriğini taramak için kullanıldığı 2020 yılında Pex kadar satın alındı. Apple’ın yeni Shazam tabanlı kurulumu ise bir mix’in bütün parçalarını Apple Music’in 75 milyon şarkılık kitaplığıyla karşılaştırıyor.

Varsayım edebileceğiniz gibi, bütün yeni içeriği bulmak kolay olacak. Apple, DJ’lerin herhangi bir orijinal müzik için zaten yoksa ressam sayfalarına sahip olacağını söylüyor. Şimdilik DJ mikslerine odaklanılsa da şirket, bu sistemin hip-hop remiksleri için telif ücreti devretmek ve daha fazlası için geniş çapta uygulanabileceğini söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*