Apple’ın ebeveyn denetimleri çocukların ‘Asyalı’ şeyler aramasını engelliyor | Engadget

Apple'ın ebeveyn denetimleri çocukların 'Asyalı' şeyler aramasını engelliyor | Engadget

Apple, akıllı telefonlarının ve tabletlerinin çocuklar göre güvenle kullanılabilmesini temin etmek için yıllarını harcadı, oysa aile dostu içerik kontrollerinden bazıları aşırı çalışkan ve görünüşe göre önyargılı. The Independent’ın bugün yayınladığı bir rapora kadar, iOS 14’ün Ekran Süresi özelliğinde yerleşik olarak bulunan ve yetişkinlere yönelik web sitelerine erişimi sınırlamayı amaçlayan içerik kontrolleri, kullanıcıların Safari’de ve diğer tarayıcılarda “Asyalı” kelimesini aramasını da engelliyor.

blok sadece o kelimenin aranmasına izin vermemekle kalmaz, bununla beraber ilgili görüşler ve ifadeler için de geçerlidir. “Asyalı füzyon”, “Asya diasporası”, “Asya toplulukları”, “Asya ülkeleri” ve “Asya siyaseti”, “Asya kültürleri” ve “Asya saç stilleri” gibi terimler gibi “Asya yemeği” de yasak. Ilginç bir şekilde, “Asya mutfağı” gibi ilgili sorgular reddedilmiş olsa da, Apple’ın ebeveyn denetimlerinin müsade verdiği tematik olarak yerinde tek terim “Asya restoranları” idi. giderken, “Asyalı” yerine “Avrupalı”, “Afrikalı”, “Hintli” ya da “Arap” kelimelerini içeren aynı terimler aramaları gayet iyi bir şekilde çözümlendi.

Bu noktada, tamamiyle nasıl olduğu emin değil. Apple, ebeveyn denetimlerinin hangi terimlere erişime izin vermeyeceğine karar verir. İyi ya da fena olsa da, şirket bu açıklanmış içerik kısıtlamalarını zorlayan çok kapsamlı bir iş yapmadı. Google, Bing, DuckDuckGo ve hatta Baidu’da “Asyalı” kelimesini veya birçok ilgili terimden birini ararsanız, tarayıcınız size “kısıtlı” olduğu için sayfaya göz atamayacağınızı söyleyecektir. Bu, mobil tarayıcınızın adres çubuğuna bir arama sorgusu yazsanız da, bir arama motorunun belli başlı sayfasına gidip oradan aramayı deneseniz de doğrudur. Garip bir şekilde Yahoo, Apple’ın Safari’de varsayılan bir seçenek olarak sunduğu ve bu aramaları dürüst şekilde yapan tek arama motorudur.

(Tam tanımlama: Yahoo ve Engadget aynı asıl şirkete sahiptir, fakat bu hiçbir şekilde alıştırma şeklini etkilemez. bu hikayeye yaklaştık; bunların hepsi fiilen acayip bir rastlantı.)

Olur Ya de en endişe verici şey, bunların hiçbirinin kelimenin bütün anlamıyla yeni haber olmamasıdır. Independent’ın raporunda, iOS geliştiricisi Steven Shen’in yakın tarihli bir tweetinden alıntı yapılıyor. Beklenen önyargı, kurumsal hizmetler şirketi Workday’de mahsul stratejisti olan Charlie Stigler kadar Twitter’da işaretlendi.

“iOS yerleşik erişkin içerik filtresi, pornoyla ilgili olduğunu varsayarak “Asyalı” anahtar kelimesiyle yapılan bütün aramaları engelliyor, O sırada Stigler yazmıştı. “Bu, 12 yaşındaki Çinli-Amerikalı bir kızın Google’da “Asyalı saç stilleri” araştırması yapıp kültürünün “yetişkinlere yerinde içerik” olarak engellendiğini öğrenebileceği anlamına geliyor.”

Bundan Böyle bildiğimiz gibi, Apple’ın buradaki girişim işe yaramadı. Açıklama için şirkete ulaştık ve cevap verirse bu haberi güncelleyeceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*