Apple’ın kendi birinci basamak sağlık hizmetini başlatmayı düşündüğü bildiriliyor | Engadget

Apple'ın kendi birinci basamak sağlık hizmetini başlatmayı düşündüğü bildiriliyor | Engadget

Wall Street Journal’ın bir raporuna göre, Apple’ın kendi abonelik tabanlı sağlık hizmetini başlatmayı planladığı bildirildi. Düşünce 2016’da tasarlandı, oysa Apple’ın sağlık hizmetlerini bunun yerine Watch, Apple Health ve öteki ürün ve hizmetlere odaklaması nedeniyle durduğu bildirildi.

Bu düşünce başlangıçta Apple’ın Watch kullanıcılarından toplanan tonlarca verinin afiyet hizmetlerini iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini bulmaya çalışırken ortaya çıktı. WSJ’ye göre, “Apple cihazları kadar oluşturulan verileri Apple doktorları göre sağlanan sanal ve yüz yüze bakımla ilişkilendiren” kendi tıbbi hizmetinin sağlanmasına karar verildi. Apple yalnızca birinci basamak afiyet hizmeti sunmakla kalmayacak, bununla birlikte aboneliğe dayalı kişiselleştirilmiş sıhhat programları da sunacaktır.

Apple’ın Apple Park yakınlarındaki bir sıhhat kliniğini devraldığı ve projeyi yönetmesi için Stanford Üniversitesi’nden Dr. Sumbul Desai’yi tuttuğu bildirildi. Klinisyenler, mühendisler ve ürün tasarımcılarından oluşan bir takım kurarak hizmeti kendi çalışanları üstünde test etti.

Girişimlerden birinin güya HealthHabit adlı, çalışanları sohbet yoluyla klinisyenlere bağlayan ve özendirme eden bir başvuru olduğu düşünülüyor. afiyet hedefleri belirlemelerini sağlar. bununla beraber, uygulamanın düşük tescil ve hipertansiyon alanında bilgi bütünlüğü ile ilgili sorularla mücadele ettiği bildiriliyor. 2019 toplantısında bir idareci, Desai’ye verilerle ilgili endişelerini dile getirdi ve bu da rapora göre yöneticinin birkaç hafta sonra ayrılmasına katkıda bulundu.

Oysa, bir Apple sözcüsü Dr. Desai’nin önemi hakkında konuştuğunu söyledi. Aynı toplantıda bilgi bütünlüğü. Sözcü WSJ’ye verdiği demeçte, “Bu konu detaylı bir şekilde soruşturuldu ve iddialar kanıtlanamadı” dedi. “Bu rapordaki iddiaların çoğu yetkisiz, güncelliğini yitirmiş ve hatalı bilgilere dayanmaktadır.” Sözcü, Apple’ın Desai’nin çalışmalarıyla gurur duyduğunu ve onun sıhhat alanındaki çabalarının manâlı bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Apple CEO’su Tim Cook, sağlığın Apple’ın insanlığa en büyük katkılarından biri olacağını söyledi. Birinci basamak sağlık durumu hizmeti fikri yavaşladı, fakat bildirildiğine göre şirkette hala devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*