Araştırmacılar, gerçek zamanlı olarak hücrelerin 3D görüntülerini almak için mikroskopları güçlendiriyor | Engadget

Araştırmacılar, gerçek zamanlı olarak hücrelerin 3D görüntülerini almak için mikroskopları güçlendiriyor | Engadget

2B resimlerden hücreler hakkında öğrenebileceklerinizin bir sınırı vardır, ama 3B resimler oluşturmak süre alan bir süreçtir. Şu Anda, UT Southwestern’den bilim adamları, mevcut laboratuvar mikroskoplarına uyarlanabilecek çok açısal fotoğraflar çekebilen yeni bir “basit ve uygun maliyetli” aygıt geliştirdiler. Ekip, bir mikroskop kamerasının önüne iki döner aynadan oluşan bir bölüm yerleştirmeyi taşıyan çözümlerinin, görüntüleri 2D’den 3D’ye dönüştürmekten 100 kat daha süratli olduğunu söylüyor.

şimdi, bu süreç, bir grafik yazılım programına bir manzara yığını olarak yüklenebilen ve daha sonra çoklu görüntüleme perspektifleri sağlamak için hesaplamalar yapan bir örneğin yüzlerce fotoğrafını toplamayı içerir. Güçlü bir bilgisayarla bile bu iki adım süre herif olabilir. Oysa ekip, optik cihazlarını kullanarak bu yöntemi en ince ayrıntısına kadar atlayabileceklerini buldu.

Ayrıca, kullanılan yüzlerce kamera çerçevesi yerine yalnızca bir kamera pozlaması gerektirdiğinden, yaklaşımlarının daha da hızlı olduğunu bahis ediyorlar. bütün 3D gösterme yığınları. İki yaygın ışık tabakası mikroskobu kadar yakalanan görüntülerin eğriliğini düzeltirken tekniği keşfettiler. Optik yöntemlerini denerken, yanlış miktarda çarpıklığı düzelttiklerinde yansıtılan görüntünün dönüyor gibi göründüğünü fark ettiler.

“İşte o lahza! UT Southwestern’deki Lyda Hill Biyoinformatik Bölümü. “Bunun yalnızca optik bir eğrilik giderme yönteminden daha büyük olabileceğini ve sistemin diğer mikroskop türleri için de çalışabileceğini ayrım ettik.”

Ekip, modifiye edilmiş mikroskoplarını kullanarak bir kültür kabındaki asap hücreleri arasında sinyal taşıyan kalsiyum iyonlarını görüntüledi ve bir zebra balığı embriyosunun dolaşım sistemine baktı. Ayrıca hareket halindeki kanser hücrelerini ve atan bir zebra balığı kalbini çabuk görüntüledi . Keza optik birimi, ışık levhası ve dönen disk konfokal mikroskopisi dahil almak üzere ek mikroskoplara da uyguladılar. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*