Araştırmacılar, kör bir adamın görüşünü kısmen geri kazanmak için gen terapisini ve olay kameralarını birleştiriyor | Engadget

Araştırmacılar, kör bir adamın görüşünü kısmen geri kazanmak için gen terapisini ve olay kameralarını birleştiriyor | Engadget

İsterseniz, kırk sene her tarafında yavaşça körleştiğinizi – her sabahleyin çevresel görüşünüzün biraz daha fazla grileşmesiyle uyandığınızı, dünyanızın daralan bir görme anahtarı deliğinin arkasından kaybolduğunu ve sonunda aşılmaz ülkü geldiğini düş edin. Gözlerinizdeki kusurlu fotoreseptif hücreler başarısız olduğu için bütün körlük derinlikleri. Son kırk yıldır Retinitis Pigmentosa hastası olan 58 yaşındaki bir gencin tahmini kaderi buydu. Basel Üniversitesi, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar ve yeni kurulan GenSight Biologics göre gerçekleştirilen yakın tarihli bir araştırmaya katılmayı seçti. Bu hasta, görmezliğin mürekkebi karanlığına daha pozitif batmak yerine, optogenetik olarak bilinen son teknoloji bir hibrit biyoloji ile ilgili-teknolojik terapi bir uçtan bir uca beklenmedik bir şekilde görsel algısının bir kısmını restore etti.

“I. Basel Üniversitesi’nden profesör ve tahlilci Botond Roska, ekibin sonuçlarını açıklayan yakın tarihli bir konferans görüşmesinde gazetecilere verdiği demeçte, yeni bir alanın doğduğunu düşünüyorum” dedi.

Optogenetik, adından da anlaşılacağı gibi, optik ve genetiği bir araya getirerek, araştırmacıların görünür ışık kullanarak bireysel, in vitro nöronları kontrol etmelerini sağlar.

Molekül ışığı elektriksel bir dürtüye dönüştürür ve bu da tabi olduğu nöronun da ateşlenmesine niçin olur, bu da araştırmacıların talep üstüne açıklanmış nöronları etkinleştirmesine ve deneğin davranışlarını ve tepkilerini potansiyel olarak etkilemesine ihtimal tanır.

Bu nöromodülasyon metodolojisi kullanılmıştır. on senelerdir nörolojide merkezi sinir sisteminin işlevlerini milimetrik zaman ölçeğinde araştırmak için (geleneksel genetik tekniklerle gözlemlenebilir sonuçlar edinmek için kullanılan gün ve aylardan fazla daha büyük bir adım). Son yıllarda optogenetik, her sene ABD’de doğan 4.000 kişiden 1’inde görülen RP gibi ırsi körlük hastalıklarının tedavisine ve potansiyel olarak tersine çevrilmesine tezgâhtar olacak bir terapötik teknik olarak baştan kullanılmaya başlandı.

Basel Üniversitesi -UPMC ekibi optogenetiğin arkasındaki esas teorileri aldı ve GenSight Biologics göre geliştirilen teknolojiyi kullanarak PIONEER 1/2a çalışmasının bir parçası olarak bunları retinaya uyguladı. Hem biyoloji ile ilgili ayrıca de teknolojik bileşenleri kullanan iki uçlu bir yaklaşımdır. Biyoloji Ile Ilgili tarafta, araştırmacılar önce hastanın retina ganglion hücrelerini, onları fotoaktif ayla getirecek bir genetik terapi edinmek için hedeflediler. Normalde ganglion hücreleri ışığa sağduyu değildir – bu çubuklar ve koniler için bir iş – ve bu fotoreseptif hücreler kadar üretilen elektrik yükünü optik sinire değin taşırlar.

Bu gen, ChrimsonR adlı fotoaktive edilebilen channelrhodopsin’i kodlar ve değişmiş bir adenovirüs vektörü kullanılarak gangliyon hücrelerini amaç alır. “Bu proteinler çok özel,” Dr. José-Alain Sahel, Seçkin Profesör ve Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Oftalmoloji Bölümü Başkanı, Gensight Biologics’in kurucu ortağı ve PIONEER’ın müşterek araştırmacısı alıştırma, dedi Engadget. “90’ların sonlarında ve 2000’lerin başında keşfedildiler. Bu proteinler alglerde bulunur, ışığı yakalar ve alglerin ışığa dürüst hareket etmesini ya da ışıktan geri çekilmesini sağlayan bir elektrik tepkisini tetikler ve tek bir proteindir, dolayısıyla fazla süratli bir tepkidir.”

Birkaç ay sürdü. ganglionların yeterli miktarda ChrimsonR üretmesi ve hücreler içinde stabilize olması için. Bu gerçekleştiğinde, ganglion hücreleri keza ışığı algılayabildi hem de sonraki elektrik yükünü optik sinire taşıyarak işe afacan çubukları ve konileri adamakıllı atladı.

İşte burada teknoloji tarafı devreye giriyor.

Sahel, “Düşük ışık seviyelerine tepki vermiyor ve sıradan retinadaki ayrı ışık seviyelerine uyum sağlayamıyor,” diye yakındı Sahel.

Bu yüzden, Gensight toplayan kayıtlı bir gözlük seti geliştirdi. entegre bir durum kamerasından görüntü verileri ve yüksek yoğunluklu, 590nm dalga ışığını ilk elden hastanın gözlerine ışınlayın. Sahel, “Işık hassasiyetindeki herhangi bir değişikliği algılayarak her pikselde işlev görebilen, biyo-ilhamlı bir kamera geliştirdik” dedi. “Bu kameralar çok düşük seviyedeki değişiklikleri algılayabilir, düşük seviyede uygulanan ve yüksek seviyedeki ışıkta çalışabilir. Piksel piksel çalışıyoruz ve görüntüyü hakiki zamanlı olarak işliyoruz.”

Hasta, enjeksiyonu aldıktan beş ay sonra kulaklıkla eğitime başladı. “İlk adım, hastayı gözlükleri retinaya uyarlaması, ışının iyi hizalandığından kesin olması için eğitmek ve hastayı bir şey görüyorsa ne gördüğünü anlaması için eğitmektir.”< /p>

Bundan yedi ay sonra görsel algısında gözle görülür gelişmeler görmeye başladı. Hasta gözlüklerini kullanarak önündeki bir masaya yerleştirilmiş büyük bir defter ve daha küçük bir kalem kutusunu sırasıyla yüzde 92 ve yüzde 36 oranında içten yerleştirdi ve dokundu.

Hasta, gözlüklerinin yardımı olmadan bu görevleri zamanın yüzde sıfırını başarıyla tamamladı.

Diğer Taraftan, bu denemeler esnasında alınan EEG okumaları hastanın görsel korteksinde büyüyen aktivite gösterdi ve bu da beyninin gerçekte baktığı şeyi “gördüğünü” düşündürdü. Hasta, kulaklığı laboratuvarın dışarıda test ederken geçidinin beyaz çizgilerini ayırt edebildiğini bile bildirdi.

“Birçok insan bunun insanlarda işe yarayacağını düşünmedi,” dedi Sahel. Optogenetik alanındaki çoğu önde gelen bilim insanı, beynin nasıl çalıştığını ve sinirsel bağlantıların nasıl çalıştığını anlamak için bir araç olarak bu tekniğin harika olacağını düşündü, ancak bunun hastalarda işe yarayacağını düşünmediler. Bu doğrusu bir dönüm noktası, bize dürüst yolda olduğumuzu söylüyor.”

Mevcut PIONEER çalışması, terapinin gelişimi için çok ön bir başlangıçtır. Bu noktada araştırmacılar çoğunlukla esas güvenlik ölçütlerini ve optimal biyoloji ile ilgili dozajları arıyorlar. Bir avuç diğer hastaya vektör enjeksiyonları yapıldı, ama COVID pandemisinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle hemen şimdi kulaklıklar konusunda eğitilmedi.

Mevcut gözlüklerde kullanılan faaliyet kamerası, düşük çözünürlüğü sebebiyle engelleniyor, “böylece daha yüksek çözünürlüklü gözlükler üstünde çalışıyoruz” dedi Sahel ve keza bir göz izleme sistemi eklemeyi düşünüyoruz “bu nedenle gözle uyum daha iyi olur. ”

Elbette, soğuk algınlığının genetiği değiştirilmiş bir versiyonunun iç gözünüzün jelleşmiş kısımlarına enjekte edilmesi konusunda birazcık çekingenseniz, üzülmeyin çünkü bu sayısız teknolojik olaydan sadece biri. RP ve diğer kalıtsal hastalıklara karşın tedaviler geliştirilmektedir. Second Sight Medical Products kadar geliştirilen Orion Görsel Kortikal Yedek Sistemi, Predator vizyonuyla aynı bir kamera gözlüğü kurulumu sunar, oysa beyninize ince probların yerleştirilmesi ve bunun yerine kafatasınıza implante edilmiş bir denetleme ünitesi gerektirir. Evet, pat diye o çekim artık fazla kötü görünmüyor, yok mi?

.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*