Azim gezici örnekleri, Mars’ta uzun süredir su olduğunu gösteriyor | Engadget

Azim gezici örnekleri, Mars'ta uzun süredir su olduğunu gösteriyor | Engadget

Perseverance gezicisinin Mars’tan aldığı birincil kaya örnekleri şimdiden içgörü sağlıyor. NASA araştırmacılarının örneklerin erken analizi, Jezero Krateri’nde “uzun bir süre” suyun bulunduğunu gösteriyor – on binlerce veya milyonlarca sene düşünün. Bu da, Mars’ın suyunun, onu mikroskobik hayat için nispeten yerinde hale getirecek kadar kararlı olduğunu gösteriyor.

Görev ekibi hem, örneklenen kayadan su akarken oluşmuş olabilecek kayda değer tuzları da saptama etti. Tuzlu, yalnızca Mars’ın eski su ceplerini hapsetmekle kalmamış olabilir, bununla beraber yaşam belirtilerini de koruyabilmiş olabilir.

Şimdiye kadarki iki örnek sadece bir kayadan geliyor. Mars’ın sırlarını daha iyi anlamak fazla daha uzun sürecek. Azim, bir sonraki konumu olan Güney Séitah’tan, gezegendeki bütün görevlerin bir Mars güneş birleşiminin ardına kadar “koruyucu” bir duruma geçeceği bir haftalık bir aradan sonraya değin numune bile toplamayacaktır. Duraklama, Ekim ayı başlarında cümbür cemaat için geçerli olmalıdır. Örnekler, gelecekteki görevler Perseverance’ın geride bıraktığı örnekleri toplayana dek Dünya’ya geri dönmeyecek.

Öyle olsa bile, birincil veriler Azim görevi için iyiye göze çarpan ediyor – ekip Mars’ın tarihi hakkında zaten faydalı bilgiler keşfetti. Bu ve öteki bulgular yalnızca insanlığın gezegen hakkındaki anlayışını her tarafta şekillendirmekle kalmadı, aynı zamanda gelecekteki Mars buluş görevlerinin yönünü de belirledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*