Bilgisayarınızı nasıl temizler ve düzenlersiniz | Engadget

Bilgisayarınızı nasıl temizler ve düzenlersiniz | Engadget

Telefonunuzun dışında, bilgisayarınız muhtemelen en çok kullandığınız teknoloji parçasıdır. başkaca bir niçin yahut, buna uyarı etmelisiniz. Sadece daha uzun zaman dayanmakla kalmayacak, bununla beraber onu tuttuğunuz vakit içinde daha iyi çalışacaktır. Bu nasıl yapılır’da, PC’nizin bakımını nasıl yapacağınıza dair bazı ipuçlarını paylaşacağız. Tabii oysa, bu konuyu her açıdan ele almak imkansız, bu yüzden bu kılavuzu her şeyden çok bir antre olarak düşünün.

Bilgisayarınızı ve çevre birimlerinizi nasıl temizlersiniz

Okula Dönüş temizlik ürünleriWill Lipman Photography for Engadget

Windows PC’ler, özellikle masaüstü bilgisayarlar, dağıtılmış şekil ve boyutlarda gelir, ama buradaki ipuçlarını gözden geçirelim ister evvelden oluşturulmuş olarak satın almış olun, ister kendiniz bir araya getirmiş olun, bilgisayarınızı temizlemenize tezgâhtar olacaktır. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, en son Mac organizasyon kılavuzumuza bakın. Burada detaylandırdığımız tüm adımlar, portatif bir Windows için de işe yarayacaktır.

Bilgisayarınızın içini temizlemeden önce, ekranınız ve çevre birimlerinizle başlayın.

İlkini bir marketten satın alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Zaten herhangi bir mikrofiber beziniz yahut, Amazon takriben 15 $ karşılığında alabileceğiniz yerinde fiyatlı 24’lü paketler satıyor. Bunları elinize aldıktan daha sonra, suyu pak bir beze püskürtün ve fare ve klavyeye geçmeden önce bilgisayarınızın ekranını silin. Panele leke ve kalıntı bulaşmasını durdurmak için ekranınızla başlamak istiyorsunuz.

Klavyelerin nasıl temizleneceği konusunda tamamen ayrı bir kılavuz yazmak mümkündür, ama kısa versiyonu olmak isteyeceksiniz. bir tuş başlığı çektirmesi ve bunu, anahtarlarınızın aşağıda birikmiş olan herhangi bir enkaz ve pisliğe engelsiz erişim temin etmek için kullanın. Tuş kapaklarında çok pozitif leke ve kalıntı varsa, en iyi seçeneğiniz bunları ılık suya batırmak ve birikmeyi arındırmak için bir diş fırçası kullanmaktır. Klavyenize yeniden yüklemeden önce kurumaları için bolca zaman tanıyın.

dims?image_uri=https%3A%2F%2Fs.yimg.comArdından, taşıdığınız statik elektriği tahliye etmek için şiddet düğmesine birkaç kere basın.

Mümkünse, dışarıda anlatacağımız adımların çoğunu yapın. Gerçekleştirmek isteyeceğiniz son şey, bilgisayarınızı temizleme zahmetinden geçirmek ve gerisinde bütün o tozu tekrar çekmesine müsade vermektir.

Bilgisayarınızı hareket ettirdikten sonra, yan panelleri çıkararak başlayın. Modern kasaların birçok, bunu herhangi bir makine kullanmadan yapmanıza müsade verir, ancak birazdan detaylandıracağımız işlerin birçok için en az bir tornavidaya ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayarınızın içindeki birçok vida söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olan tek şey 4 inçlik bir Phillips tornavida olmalıdır. GPU’nuz gibi bazı bileşenler Torx vidaları ve benzerlerini içerebilir, ama bunları ayırmayacağımız için şimdilik bunlar için endişelenmeyin. Halihazırda iyi bir tornavida setine sahip değilseniz ve içinizde bir DIY tarzı varsa, iFixit’ten bir şoför kiti en iyi seçeneğinizdir. Sattığı 16, 32 ve 62-bit kitler çok iyi bir başlangıç ​​noktasıdır ve bilgisayarınızdan daha fazlasıyla kullanışlı olacaktır.

Bilgisayarınızda toz filtreleri varsa, bunları derhal çıkarın ve Onları kurumaya bırakmadan önce lavaboda durulayın. Bilgisayarınızın ne kadar süredir toz topladığına yan olarak, her şeyi temizlemeyi kolaylaştırmak için GPU gibi bir takım bileşenleri dışlamak isteyebilirsiniz.

Görüntüler, tüm parçaları sonunda orijinal yerlerine koymanıza asistan olacaktır. Bilgisayarınızdaki bileşenlerin çoğunu kurmanın en yerinde yolu olduğu için bunu yerine getirmek önemlidir. Örneğin, GPU’nuzu her zaman mevcut en çabuk PCIe hattına belirlemek istersiniz. Herhangi bir PCI kartı hariç tutmak söz konusu olduğunda, önce montaj braketini sökün ve gerisinde kartı çıkarmadan önce anakartınızdaki ilgili serbest bırakma düğmesine basın. dims?image_uri=https%3A%2F%2Fs.yimg.comWill Lipman Photography for Engadget

Bilgisayarınızın bütün iç kısımlarını yerinde tutmaya karar verseniz de vermeseniz de, tüm bu tozu üfleyecek bir şeye ihtiyacınız olacak. Bir kutu basınçlı hava bir seçenektir, ama bir Giottos Roket Üfleyici kullanmayı seviyorum. Kamera sensörlerini arındırmak için tasarlanmıştır ve hiçbir bileşeninize hasar vermez. bununla beraber tek seferlik bir satın almadır. Elinizde ne varsa, bilgisayarınızın dahili bileşenlerinde, fanlarında ve ızgaralarında biriken tozu üflemek için kullanın.

Sıkı kanat yığınları bir uçtan bir uca sisteminizdeki tozun çıkarılması en baskı olanlarının çoğuna sahip olacaklardır. Diğer Taraftan, özellikle fena birikme, bu bileşenlerin soğutulmasında onları etkisiz hale getirebilir ve bu da performanslarını etkiler.

Açıkta kalan PCB’leri temizlerken, bunun yerine antistatik bir fırça (OXO’dan alınan bu fırça gibi) kullanın. mikrofiber bezden. Karttaki alıngan bileşenlerin herhangi birine zarar vermekten kaçınacaksınız. Elektronik olmayan herhangi bir parçanın üzerinden ıslak bir mikrofiber bezle geçebilirsiniz.

Bu noktada tek yapmanız gereken her şeyi yerine hazırlamak. Son bir ipucu olarak, masaüstünüzü yerde bırakmaktan kaçınmanın bir yolu varsa, orada toplanan bütün toz ve kepeklerin yakınında olmayacağı için temizlemek için daha az zaman harcarsınız. Masa kurulumunuz veya hayat alanınız bunu bir seçenek haline getirmiyorsa, bir PC kulesi ayağı, bilgisayarınızı yerden kaldırmanın ve daha eksik çöp çekmesine muavin olmanın ucuz lakin etkili bir yoludur.

Bilgisayarınızı nasıl organize edersiniz? depolama sürücüleri

CleanPaw'p'den beri tüm yazılımları yüklediysenizHerkesin bilgisayarında farklı yazılımlar yüklü olacağından, detaylı önerilerde bulunmak zordur, ancak Tahsis Yöneticisi’ni kullanarak bilgisayarınızı yavaşlatabilecek uygulamalar hakkında akıl edinebilirsiniz. Birçok insan için iki asıl suçlu olacaktır: bloatware ve antivirüs yazılımı.

Bilgisayarınızı Dell gibi bir sistem entegratöründen satın aldıysanız, yaklaşık olarak kesinlikle bilgisayarınızın çalışması gerekmeyen yazılımları içerecektir. Böylece performansı çoğaltmak ve yerden tasarruf etmek için bu uygulamaları güvenle kaldırabilirsiniz.

Bu sonraki ipucu bazıları için çekişmeli olabilir, ama yarım yamalak bağlantılara tıklamaktan ve karanlık köşelerden uzak durduğunuz sürece inanıyorum. Windows Defender, bilgisayarınızı orada yer alan fena amaçlı yazılımların çoğundan gözetmek için ihtiyacınız olan tek şey. Bitdefender ve Malwarebytes gibi iyi antivirüs programları olsa da, birçok sundukları için çok pahalıya mal olur ve sadece bilgisayarınızı yavaşlatır. Virüsten koruma yazılımınızı kaldırma konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, muhakkak bilgisayarınızda bırakın.

Ödev yöneticisindeyken “Açılış” düğmesini de tıklamak isteyeceksiniz. Açtığınızda bilgisayarınızın hangi programları başlattığını bakmak için ” sekmesine tıklayın.

İhtiyacınız olmayan herhangi bir yazılımı silme işlemine gelince, programları her zaman Yoklama Masası’ndan kaldırın, çünkü bu, her şey söylendiğinde ve yapıldığında en az kalıntı bırakacaktır. Windows’u bir süredir kullandıysanız, bitmiş hatalı dosyalar, klasörler ve tescil defteri girdileriniz olacaktır. Bunları manuel olarak karışıklığa itmek mümkündür, oysa bunu yapmak zaman alabilir. bu nedenle, sisteminizi içe doğru arındırmak için Iolo System Mechanic ya da CleanMy PC gibi bir program kullanmanızı öneririz.

Bilgisayarınızda kurulu herhangi bir mekanik sürücü varsa, bunları birleştirme alışkanlığı edinmeniz iyi olur. uyumlu olarak. İlk olarak, yerleşik Birleştir ve Sürücüleri Optimize Et uygulamasını başlatın ve “Optimize Et” düğmesini tıklayın. Değişmez sürücünüzün boyutuna tabi olarak bu operasyon birazcık zaman alabilir. SSD’lerinizi birleştirmeyin, çünkü performans iyileştirmeleri çok az ya da hiç olmaması için ömürlerini kısaltırsınız.

Uygulamalarınızı, sekmelerinizi ve öteki pencerelerinizi nasıl düzenlersiniz

Masaüstünüzü düzenlemek için herhangi bir ek yazılım indirmenize lüzum yoktur, fakat imza niteliğindeki Snap işlevinden daha fazlasını elde etmek için ince ayar yapabileceğiniz bir takım ayarlar vardır.

Zaten bildiğiniz gibi, düğmesine basabilirsiniz. Devir Görünümü bölmesini getirmek için Windows ve Sekme tuşlarını aynı anda kullanın. Burada ek sanal masaüstleri ekleyebilirsiniz. Halihazırda sanal masaüstleri kullanmıyorsanız, faal pencerelerinizi düzenlemek için harikadırlar, bu nedenle belirtilen bir tane bulmaya çalışırken onları durmadan her tarafta planlamak zorunda kalmazsınız. Masaüstleri aralarında geçiş gerçekleştirmek için Windows tuşu, Ctrl ve sol ya da sağ ok tuşlarına hızlıca basabilirsiniz. Oysa işleri daha da basitleştirmek için Ayarlar uygulamasına ve Sistem menüsünün Çoklu Tayin bölümüne gidin. “Sanal masaüstleri” başlığı aşağı, her iki ayarı da “Tüm masaüstleri” olarak değiştirin. Artık herhangi bir masaüstündeki herhangi bir uygulamaya devretmek için Daha Alçak-Tab kısayolunu ya da devir çubuğunu kullanabilirsiniz.

Sekmelerinizi değiştirmek laf konusu olduğunda, bunların çoğu kullandığınız tarayıcıya yan olacaktır. Fakat iyi bir başlangıç ​​noktası olarak, en popüler olanların tümü sekmeleri sabitlemenizi sağlayan bir nitelik içerir. Bunu, bir çalışma günü her tarafında en sık ziyaret ettiğim web sitelerini (benim durumumda, Gmail, Trello ve Google Drive) tekrar tekrar ve sekme çubuğumun üstünde açık tutmak için kullanıyorum.

Ayrıca, kullandığım tarayıcı olan Brave laf konusu olduğunda, bu sekmelere çabuk sıçramak için bir avuç klavye kısayolu kullanabilirim.

Son olarak, Windows 10’un ne dek özelleştirme sunduğunu vurgulamak istiyoruz. Bilgisayarınızın organizasyonu söz konusu olduğunda siz. Yalnızca bir örnek olarak, en sık kullandığınız uygulamaları ve kısayolları zahmetsizce erişebileceğiniz bir yere düzenlemek için ödev çubuğunda yer alan öğelere sağ tıklayıp başlat menüsüne tıklayabilirsiniz. Fakat, Windows 10’un bu cephede sunduğu bütün seçenekleri doğrusu araştırmak istiyorsanız, Windows Central gibi web sitelerinde çok iyi bir başlangıç ​​noktası olan detaylı nasıl yapılırlar var.

Engadget’ın 2021 okula dönüş hediyesi rehber

dims?image_uri=https%3A%2F%2Fs.yimg.com%

50 doların altındaki öğrenciler için en iyi gadget’lar

Öğrenciler için en iyi bütçeli TV’ler ve sızıntı gadget’ları

Üniversite öğrencileri için en iyi yurt odası temelleri

Oyun ve mektep çalışmaları için en iyi dizüstü bilgisayarlar

2021 için bulduğumuz en iyi öğrenci indirimleri

Çocuklar için en iyi öğretici oyuncaklar

Evden en iyi ders egzersiz öğrenciler için temel bilgiler

Satın alabileceğiniz en iyi Chromebook’lar

Nasıl yapılır bilgisayarınızı düzenleyin ve düzenleyin

  

.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*