California, Amazon’u depo çalışanları için koşulları iyileştirmeye zorlayabilir | Engadget

California, Amazon'u depo çalışanları için koşulları iyileştirmeye zorlayabilir | Engadget

Ambar işçiliği sorunlarına odaklanan bir Kaliforniya tasarısı, bu hafta Eyalet Senatosu oylamasına gidecek. Kanunlaşması halinde yönetmelik, Amazon ve öteki depo şirketlerinin manâlı şartların değişmesi yapmasını gerektirebilir. Mayıs ayında Eyalet Meclisi’nden geçen AB-701 Yasası, Amazon gibi depo operatörlerini, çalışanlarının uyması beklenen kotalar konusunda saydam olmaya zorlayacak.

“Tasarı, bir çalışanın Yemek ve dinlenme sürelerine, banyo tesislerinin kullanımına veya meslek sağlığı ve güvenliği yasalarına uyulmasını engelleyen bir kotaya uyulması zorunludur” denildi. Dizayn keza işverenlerin, mola vermelerine veya afiyet ve güvenlik kurallarına uymalarına izin vermeyen kotaları karşılamayan çalışanları cezalandırmasını da yasaklamayı amaçlıyor. Çalışanlar Amazon’un üretkenlik beklentilerini realist bir şekilde karşılayamazsa, şirketin eyaletteki kotaları düşürmesi gerekebilir.

Birkaç Amazon çalışanı, kotaları karşıladığından muhakkak elde etmek için banyo molalarından bahsetmekten veya en aza indirmekten bahsetti. Raporlara kadar, şirketin beklentileri, çoğu teslimat sürücüsünü tuvaleti uygulamak için süre ayırmak yerine şişelere ve kahve fincanlarına işemeye yöneltiyor. Ambar çalışanları da aynı şikayetleri paylaştı. Amazon, her bir çalışanın istasyonlarından ne dek uzakta geçirdiği de dahil elde etmek üzere çalışan verimliliğini yakından izler.

Bir Amazon sözcüsü The New York Times’a “performans sorunları nedeniyle sonlandırmaların nadir olduğunu” söyledi, ama aracısız yorum yapmadı fatura.

Geçen yıl, Amazon’un çalışanlarından robot kullanan lojistik merkezlerinde saatte 400 öğeyi taramasını beklediği ortaya çıktı. Tahlilci Raporlama Merkezi’nden alınan bir rapora tarafından, bu depolarda meydana gelen ciddi yaralanma oranı, otomatikleştirilmemiş Amazon depolarından yüzde 50 daha yüksekti.

California Üniversitesi, Merced’deki Topluluk ve Egzersiz Merkezi’nin fakülte müdürü olan ambar yaralanması araştırmacısı Edward Flores, NYT’ye, otomatik depolarda tekrarlayan gerilme yaralanmalarının bir sorun olduğunu söyledi. Dr. Flores, işçilerin “bir makinenin hareket hızına tepki verdiğini” ve bunun “daha yüksek tekrarlayan hareketler ve dolayısıyla tekrarlayan yaralanmalara” yol açtığını söyledi.

Amazon, depoyu azaltmaya karşın bir takım önlemleri duyurdu. Mayıs ayında sakatlıklar. Planlar aralarında meditasyon kioskları ve işçilerin esneyebileceği bölgelerin yanı sıra saatlik “düşünce ve gövde” yönlendirmeleri yer alıyordu.

Şirketin uzun bir ihtilaflı işçi uygulamaları geçmişi var. Bu yılın başında Amazon, Chicago’da işçilerin grev yaptığı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini protesto ettiği bir depoyu kapattı. Bu çalışanlardan bazıları, kendilerine diğer ikmal merkezlerinde 10 saatlik kabristan vardiyasında çalışmak veya yeni bir meslek bulmak aralarında bir seçim hakkı verildiğini söyledi. O sırada Amazon, durumun böyle olduğunu yalanladı.

Ağustos ayında, Milli Çalışma İlişkileri Kurulu yetkilisi, Alabama’daki bir Amazon deposundaki işçilerin bir diğer sendika oylaması yapmasını nasihat etti. Perakende, Toptan Satmak ve Büyük Mağazalar Birliği, Amazon’u sürece müdahale ederek iş yasalarını ihlal etmekle suçladı. İkmal merkezindeki işçiler sendikalaşmaya karşı oy kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*