Continental’in çevre dostu konsept lastiği yenilenebilir bir sırt içerir | Engadget

Continental'in çevre dostu konsept lastiği yenilenebilir bir sırt içerir | Engadget

Arabaların çevresel etkisini eksilmek için böylece fazla uğraş sarf ediliyor, peki ya bu arabaların kullandığı lastikler? Continental bunun yardımcı olabileceğini düşünüyor. Roadshow, şirketin, malzemelerin yarısından fazlasının “izlenebilir, yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş” olduğu Conti GreenConcept’i (evet, bir konsept lastiği) tanıttığını bildiriyor. Hatta doğal kauçuk sırtını fazla eksik sorunla yenileyebilirsiniz – iyice yeni bir akıl değil, oysa yenilenebilir sırtlar çoğunlukla büyük ticari kamyonlar için ayrılmıştır. Kaplama için kullanılan malzemenin toplam kilometreye göre yarıya indirilmesini sağlamak için üç yenileme yeterli olacaktır.

Karahindiba kauçuğu, pirinç kabuğu külünden yapılan silikat ve bir silikat dahil elde etmek üzere malzemelerin yaklaşık yüzde 35’i yenilenebilir. nebati yağlar ve reçineler dizisi. Continental, diğer bir yüzde 17’lik de geri dönüştürülmüş PET şişelerden, geri kazanılmış çelikten ve geri kazanılmış karbon siyahından yapılan polyester ipliktir.

Tasarımın otomobillerin verimliliğini artırması gerektiğini ekledi Continental. Yeni kasa, yanak ve sırt desenleri GreenConcept’i takriben 16,5 librelik geleneksel bir lastiğe kadar takriben yüzde 40 daha hafif kılıyor. Bu da AB’deki en yüksek dereceli lastiklere tarafından yüzde 25 daha düşük yuvarlanma direncine yol açıyor. Continental, elektrikli bir araçtan yüzde altı daha pozitif menzil elde edeceğinizi varsayım ediyor.

Yakında arabanıza bütünüyle bu lastikleri takamayacak olsanız da, bu sadece bir akıl egzersizinden daha fazlası. Continental, geri dönüştürülmüş şişeler kullanılarak lastik üretimi de dahil olmak üzere 2022’den itibaren geri dönüşüm teknolojisini aşamalı olarak uygulamaya koymayı planlıyor.

Conti GreenConcept gibi çabalar, kısmen Continental’in kamuoyundaki imajını aydınlatmak içindir. 2030 yılına dek çevreye en aklıselim lastik şirketi olmak ve “en geç” 2050 yılına kadar en ince ayrıntısına kadar karbon nötr hale ulaşmak istiyor. bununla birlikte, yalnızca şiddet transfer organının değil çoğu bileşenin gezegene daha duyarlı olduğu çevre dostu otomobillere daha bütünsel bir yaklaşıma da göze çarpan ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*