DJI Osmo Action incelemesi: Değerli bir GoPro rakibi | Engadget

DJI Osmo Action incelemesi: Değerli bir GoPro rakibi | Engadget
Osmo Action, ekstrem sporlar için bu çizginin bir uzantısıdır. Teorik olarak bundan böyle hava, kara ve aradaki her şey için bir DJI kameranız var.

Kayda Değer konulara girmeden önce, Aksiyon GoPro Hero 7 Black’e amiral gemisi açısından nasıl bir üstünlük sağlıyor? özellikleri? Her ikisi de saniyede 60 kare hızında 4K’ya kadar çekim yapar, 12 megapiksel fotoğraflar çeker, elektronik sabitleme ile birlikte gelir, 8X’e değin ağır çekim sunar ve su geçirmezdir (GoPro 33 fit’e; DJI’den 36’ya). Temel farklılıkları bulacağınız özellikler bu özellikler içindedir ve size bunların niçin kayda değer olduğunu söyleyeceğiz. Ancak yüksek düzeyde, bu iki kamera kabaca aynı özellikleri sunar.

Teçhizat

Daha önce de bahsedildiği, Eylem bir GoPro fazla benziyor.

(Osmo daha geniştir lakin pek uzun değildir.) Bu elbette bir rastlantı yok. Tasarım sadece bunun bir aksiyon kamerası olduğunu bilmenizi sağlamakla kalmıyor, bununla beraber Osmo’nun DJI’nin açıkça cezbetmek istediği GoPro müşterilerine bilinen olacağı anlamına geliyor. bununla beraber, GoPro’nun özel üç uçlu konektörüne sahip olmaları koşuluyla, ahenkli olacak iyi bir GoPro aksesuar kataloğu (zaten sahip olduğunuz bazıları da dahil) olacağı anlamına gelir.

Asıl maddesel ayrım ve açıkça DJI’ler eşsiz satmak noktası, ön tarafta bir LED ekrandır. Kolay bir soruna basit bir çözüm: kendinizi çekimde çerçevelemek. Bir GoPro ile test yanılmadır. (İpucu: Kamera bir selfie çubuğundayken merceği karnınıza doğru tutun.) Oysa bu bile yanlış gidebilir, bu nedenle çekiminizi gerçek zamanlı olarak belirten bir ekrana sahip elde etmek mantıklıdır.

Buna göre, 1,4 inçlik ikinci ekran, kol uzunluğunun ötesinde ne gösterdiğini bilmek şiddet olacak dek küçüktür. Bu ikincil ekran da bir dokunmatik ekran yok, bu nedenle herhangi bir ayarı değiştirmek için kamerayı çevirmeniz ya da düğmelere ulaşmanız gerekecek. Merakla, iki ekran bağlantılıdır. Olduğu gibi, benzer anda sadece bir ekran etkin olabilir ve başlıca ekranın bekleme süresi, küçük olanın ne dek zaman etkin kalacağını belirler.

Daha ufak ekranın pratikliğini sınırlayan mantık dışı bir montaj, ama teorik olarak yazılımda düzeltilebilir, bu nedenle daima bir güncelleme için umut edebiliriz.

GoPro’nun aksine, Active’de HDMI bağlantı noktası yoktur. Çekimlerinizi izlemek için kameranızı bir TV’ye veya monitöre bağlamayı seviyorsanız, şansınız kalmadı. GoPro gibi, USB-C temas noktası aracılığıyla harici mikrofonları bağlayabileceksiniz ve DJI bana resmi bir aksesuarın bulunacağını bildirdi.

DJI Osmo Action incelemesi

Eylem üç düğme vardır: için deklanşör için bir (başlat / durdur kayıt), bir şiddet ve modlar (fotoğraf, video vb.) aralarında geçiş yapmak için yanda bir “seri ayar” düğmesi. Batarya kapağı gerçekte pilin bir parçası (her şey dışarı çıkıyor) ve içindeki gözenekli olan 1300mAh, GoPro’nun 1,220mAh kapasitesinden biraz daha büyük.

GoPro’da bulacağınızdan daha geniş hissettiriyor, fakat buradaki ana menfaat, videoların ve vizörün tüm ekranı doldurması – Hero 7’deki gibi mektup kutusu efekti değil. Bu, sadece bir şeyi oynatırken geçerlidir. natürel fakat 16:9’da kaydedildi, oysa yine de güzel bir dokunuş.

Kullanıcı arayüzü

Minik ekranlarıyla, aksiyon kameraları defalarca acayip bir mönü sistemine sahiptir, bilhassa de Eldiven ya da ıslak parmaklarla çalıştırıyorum. DJI burada fazla farklı bir şey yapmadı. Menülerin çoğuna her kenardan kaydırarak erişilebiliyor, GoPro kullanıcılarının zaten iyi bildiği bir manevra.

Ayrım ettiğim ilginç bir şey, sabitleme değiştirildiğinde lens ile ekran arasında büyük bir geç kalma olması. üzerinde. Bir saniyeden eksik ama fark ediliyor. GoPro ve Aksiyon bağlı yanayken, elimi her iki kameranın önünde hareket ettirirsem GoPro bunu neredeyse reel zamanlı olarak gösterecek; DJI fazla daha uzun sürer. Mesela, Eylem kaydedilmeden önce tüm hareket GoPro’da tamamlanacak.

DJI bana sorunun farkında olan olduğunu ve stabilizasyon için gereken işlemle ilgisi olduğunu söyledi. (Testlerimde her iki kamera için de stabilizasyon etkindi.) Bu her şeyden fazla bıktırıcı, fakat bir etkinliği peşine düşüp takip etmek için vizöre güveniyorsanız, bunu gerçekten fark edeceksiniz.

DJI Osmo Eylem yorum

daha olumlu bir kayda kadar, bir var “seri akort” düğmesini tıkladığınızda hangi modların görüneceğini seçme seçeneği.

Yine de dokunmatik ekran yoluyla erişebileceksiniz, ancak somut düğmeyi kullanırken tıklamanız gerekmeyecek.

GoPro gibi, Eylem’in de ses kontrolü vardır, böylece şunları yapabilirsiniz: bir komutla kaydetmeye ayarlayın. Burada uyandırma kelimesi yok; sadece “kayda başla” deyin ve başlayacaktır. Sağduyu buldum, belki de rakibinden daha artı. Ama bu uyandırma sözcüğü eksikliği ve yüksek hassasiyet, aynı zamanda komuta aynı bir şey söylediğim için kaydın başlatılacağı veya durdurulacağı birkaç hatalı tetikleyicim olduğu anlamına geliyordu.

Keza toplamda daha az komut var — yalnızca beş — fakat başlıca kontrolleri kapsıyor. GoPro şu anda 15 komut listeliyor ve hatalı başlatmalardan zarar görmeyecek, böylece nihai olarak elastikiyet yerine rahatlığı mı tercih ettiğinize bağlı.

Video özellikleri

Hazır, kemerinizi bağlayın, çünkü bu işlerin biraz yoğunlaşacağı yerdir, ancak aynı zamanda ileri seviye kullanıcılar için olasılıkla en kayda değer bölümdür. Her iki kamera da fazla farklı alanlara yönlendirilmiş video modları ve kare hızları sunar. Çoğunlukla örtüşürler, ama bilmeye layık bazı hayati farklılıklar vardır.

Ortak yönleriyle başlayalım. Her ikisi de 60FPS’de 4K’da, 30 ve 24FPS’de de mevcut.

Fotoğraflar için klasik zaman atlamalı ve hiper atlama modları vardır. Bunun ötesinde, işler sürüklenmeye başlar.

DJI Osmo Eylem yorum

Bilhassa, Eylem, GoPro’nun yıllardır desteklediği “egzotik” kararlardan daha azına sahiptir. 1440p, 960p veya SuperView hayranıysanız, Osmo’da (4K ve 2.7K’da) hala 4:3 seçeneğiniz olduğunu bilin, ancak bu dek. böylece GoPro burada elbette daha artı elastikiyet sunuyor — özellikle de bakış açınız sizin işinizse.

Aksine, DJI’nin kamerasının genelde daha artı kare hızı seçeneği var. DJI çoğu çözünürlükte 50, 48 ve 25 içerir. Karışımda 240, 200, 120 ve 100 FPS bulacağınız FHD’de işler daha da yoğunlaşır.

Bunlar özel ayarlardır, fakat bir Mavic drone’da bulacağınızla eşleşir.

Bununla Beraber, bir videoyu olaydan sonra farklı bir kare hızına getirmek mümkündür, fakat açıklanmış bir en/boy oranında/çözünürlükte çekim gerçekleştirmek istiyorsanız, ideal olarak bunu kaynağında yerine getirmek istersiniz.

Başka bir numara. Eylem, GoPro’nun şimdi HDR video olmadığını gösteriyor. GoPro, çekim yaparken bazı gösterme analizleri yapar (bu özel GP1 çipi doğruca), ama bildiğimiz gibi HDR değildir. DJI, HDR’yi üstteki seviye bir menü seçeneği olarak sunar, ancak takas, benzer anda stabilizasyonu kullanamazsınız. Burada olması güzel olsa da, HDR ve bayağı video arasındaki büyük farkları bulmakta zorlandım. Hem iyi aydınlatılmış ortamlarda keza de yüksek kontrastlı durumlarda, onları dizüstü bilgisayarımda oynatırken hangi klibin HDR modu olduğundan belirli değildim (ara sıra hangisinin hangisi olduğunu söyleyerek kendimi kaydetmem gerekiyordu). Bununla Birlikte, aşağıdaki kaydırıcıda, HDR görüntüsünün (solda), HDR olmayan çerçevenin fazla öbür olmasa bile biraz pozitif pozlanması nedeniyle daha dengelenmiş olduğunu elbette görebilirsiniz.

Y3JvcD0yNTEyJTJDMTQxMCUyQzAlMkMwJnF1YWxp Y3JvcD0yNTEyJTJDMTQxNCUyQzAlMkMwJnF1YWxp

Weirdly HDR modu (bir şey GoPro yapabilir) fotoğraflar için orada değil.

AEB, süratli çekim olarak öbür pozlarda birdenbire fazla fotoğraf çeker. Kamera tarafından tek bir yüksek devingen aralık görüntüsüne derlenmezler; us kartınızda sadece dört bambaşka pozlanmış fotoğrafınız var.

Bu noktada renk ve netlikten dile getirmek akla yatkın. Her iki kamera da takdire şayan bir performans sergiliyor. Varsayılan ayarlar/otomatik pozlama ile Hero 7 Black birazcık daha doygun bir görüş sunar. Eylem azıcık daha gürültüsüz, ama tartışmasız daha doğal. Neyse ki, bu iki kamera pozlama, renk, beyaz dengesi vb. için neredeyse benzer seçeneklere sahip olduğundan, tercihinize yan olarak kamerayı daha düz (veya daha doygun!) görüntüler kaydetmeye yönlendirebilirsiniz.

Birli keskinlik için, bir defa daha nitpicking zamanı. Videoları kare kare incelerken, Hero 7 Black’in genelde manâlı olan yerlerde (konu, arkadaki plan değil) daha belirgin olduğunu gördüm, ama bu ışıklandırma koşullarına, kullanıcı ayarlarına ve stabilizasyonun etkinleştirilip etkinleştirilmediğine tabi olarak değişecektir. Tüm bunlar, kutudan çıktığı haliyle iki kameranın renk ve görünüm kalitesinde ince farklar sunduğu anlamına gelir. Sıradan kullanıcılar için Hero 7 Black’in daha canlı renkleri Instagram vb. için daha güzel olabilir, oysa her ikisinde de manuel pozlama kontrolleri olduğu göz önüne alındığında, profesyonel kullanıcılar ayarları istedikleri gibi çevirebilecek.

Ağır çekim sizin işinizse, Eylem GoPro ile eşleşir.

FHD’de her iki kamera da 8X yavaşlama (aka 240 FPS) sunuyor. DJI’nin kamerası da bu 200/100 FPS ayarlarına sahip, ama bunlar standart 30’un çarpanı olmadıkları için başvuru durumları biraz farklı. Bu modların adeta tamamı için stabilizasyon elde edemezsiniz (yavaş hareket doğası gereği daha kararlıdır), ama daha yumuşak bir seçenek arıyorsanız GoPro’nun Hero 7 Black’i FHD/120FPS’de “standart” stabilizasyon sunar.

Sabitleme ve eğrilik giderme

Epeyce yakın zamana dek, titreyen hareketli kamera görüntüleri hayatın bir gerçeğiydi. 2019’da nihayet bunun sonunu görüyoruz. GoPro, Hero 7 Black’i ortaya çıkardığında “HyperSmooth” hakkında büyük bir gürültü kopardı ve bunun iyi bir nedeni var: Bir aksiyon kamerasında elektronik bakış sabitlemenin fiilen güzel bir uygulamasıydı. DJI, RockSteady adını verdiği aynı bir özelliğe sahip oldu. (Neden buna yalnızca “dengeleme” diyemeyeceğimizden belli değilim lakin her neyse.)

DJI Osmo Action incelemesi

her durumda, Rocksteady doğrusu iyi çalışıyor.

DJI versiyonunun GoPro’nun yaptığı gibi 4K’daki görüntüye benzer bir kırpma taşıdığını belirtmekte fayda var. Elde yürüyüş çekimleri için Action’a doğru eğilirdim; bir gölge daha pürüzsüz, oysa fark ince. GoPro genellikle daha doğaldır — DJI’ler daha “kayandır” ve bu da iyi görünür, oysa bir aksiyon çekiminde her zaman istediğiniz gibi değildir. sonuç olarak, aktivite seçiminiz belirleyici bir faktör olacaktır.

Bir DJI drone’nuz varsa, “balıkgözü” etkisinin fazla az olduğunu veya hiç olmadığını bilirsiniz. Hiçbir şey güzel bir ufku bir kemer gibi görünmesinden daha hızlı bozamaz. Balık gözünün gökyüzünde yeri yokken, bu geniş görüntü alanını istiyorsanız, burada yerde olması gerekli bir kötülük. GoPro, Hero 5’ten bu yandan uyandırmak için “Linear” modunu sunmaya başladı.

DJI, bu özelliğin kendi versiyonuna “Dewarp” diyor ve yaklaşık olarak adamakıllı aynı şekilde çalışıyor. Her iki kamerada da biraz kırpmayı kabul etmeniz gerekecek, ama bunun karşılığında balık gözü olmayan video elde edeceksiniz.

Sosyal özellikler

Hero 7 Black’i incelediğimde, GoPro’nun sosyal kalabalığa kuvvet katmak istediğini açık açık görüyorum. Bu, kısa video klipler için anında seçenekler, düşey video modu (ugh) ve kliplerinizi paylaşmanın canlı akış da dahil olmak üzere çoğu kolay yolu anlamına geliyordu.

Ancak, evvelden tanımlanmış bir kısa klip (15 ila 30 saniye, vb.) için ekran düğmesi yoktur ve uygulamadaki aracısız seçtiğiniz ağınızla paylaşma seçenekleri, klipleri önce video olarak dışa aktarmanızı gerektirir (fotoğraflar için). temel olarak telefonunuzun paylaşım aracını kullanarak). Olur Ya de en büyük eksiklik canlı yayındır. DJI’nin yeteneği var ve bu, drone’larıyla yapabileceğiniz bir şey fakat Action ile değil — en azından şimdilik değil.

aynı bir not, ya GPS sensörü var. Bu, birkaç yıldır GoPro kameralarında yer alan bir nitelik ve DJI dronları için hayati yük taşıyor, bu yüzden burada olmamasına şaşırdım. Birçoğunuz buna ihtiyacınız olduğunu düşünmeyebilir: Bir videonun nerede çekildiğini bilirsiniz, ancak hızın tekrar tekrar bindirilmesi ve kayak pistiniz veya pist turunuzdaki verileri çevirmek gibi başka kullanımları vardır.

Aynı şekilde, kameradan bir vurguyu etiketleme seçeneği de yoktur; “o çekimi” bulmaya çalışırken vakit kazandırabilecek basit bir özelliktir.

Yolcu başvuru formu

Hiç gitmedim. DJI’nin drone uygulamalarının hayranı. Genellikle araçlar ve ayarlarla doludurlar – olur ya biraz fazla tıkalı. Bir dronu kontrol ederken, belirli bir ayar aramak istemiyorum. Action’ın uygulaması, Pocket kullanıcılarının aşina olacağı DJI Mimo, benzer görünüyor ama çok daha kolay. Tatbik aracılığıyla kamera ayarlarının çoğuna ve bütün medyanıza erişim bulacaksınız, oysa bu dek. Düzenleme araçları var, fakat uygulamanın öbür bir alanında, daha az akıcı bir meslek akışı sağlıyor.

GoPro’nun uygulaması fazla yol kat etti. Bazı açılardan, son yıllarda onlar için neredeyse kameranın kendisi kadar kayda değer oldu. GoPro’nun uygulaması, basit düzenleme, QuikStories oluşturma, medyayı otomatik senkronize etme ve daha önce bahsedilen sosyal paylaşım için çok daha doğal bir şekilde yerel araçlar sunar.

Sonra

Osmo Eylemi görürken Yeni bir pazara giren DJI, kameralarla olan tecrübesi besbelli. Mavic ve Phantom serisindeki nişancılardan gelen çok pozitif uzmanlık olduğu açık.

GoPro yıllardır aksiyon kamerası oyununun içindeydi, formülü dobra dobra işe yarıyor ve DJI, denememek ve kökten ayrı elde etmek akıllıcaydı. Bununla Birlikte, kendisini bir şekilde farklılaştırması gerekiyordu ve ikinci ekran, HDR video modu ve ayrıntılı FPS ayarları bunu başarmanın bir yolunu buldu. Birazcık daha iyi batarya ömrü sağlayın ve Osmo Action ile ilgili beğenilecek çok şey var.

DJI Osmo Action incelemesi

GoPro en rağmen, yaklaşık olarak sadece on yıldan artı süredir eylem kamera üretmiş. Bu süre dahilinde, ekipman ve yazılımında tip geri bildirimlerine dayalı olarak ince ayar yaptı. Değişik farklı etkinliklere uyum sağlayan garip çözünürlükler ve paylaşımı kolaylaştıran basit araçlar, kameranın rakipsiz olmasının nedenleridir. DJI bunu burada mı yaptı? GoPro’nun hala üstünlüğü olduğunu söyleyebilirim, oysa derin kaynaklara sahip bir şirketin birincil aksiyon kamerası için DJI’nin bu küçük boşluğu çabuk kapatması beni şaşırtmaz.

349 $ ‘da, büyük kutu mağazalarındaki ikisini karşılaştıran birkaç sıradan müşteriyi de çalabilecek kadar rekabetçi bir fiyata sahip. Her iki durumda da, aksiyon kamerası pazarı çok daha acayip ışık halkası geldi ve GoPro yeni amiral gemisini yaklaşık altı ay içinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor, nasıl tepki vereceğini merak edeceğim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*