En büyük doğrudan karbon yakalama tesisi artık emisyonlar üzerinde küçük bir etki yaratıyor | Engadget

En büyük doğrudan karbon yakalama tesisi artık emisyonlar üzerinde küçük bir etki yaratıyor | Engadget

Beklentilerinizi yoklama aşağıda tutmak isteyebilirsiniz, ancak dünyanın en büyük ilk elden hava karbon yakalama tesisi çalışıyor ve çalışıyor. Bloomberg, Climeworks’ün İzlanda’da havadan CO2 yakalayan, onu yeraltında depolayan ve kimyasalı suyla karıştırmak ve (iki sene içinde) taşa hapsetmek için bir Carbfix çözümü kullanan Orca tesisi için operasyonlara başladığını bildirdi. Tesis yılda 4.000 ton CO2 yakalayacak ve çevreden ‘kalıcı olarak’ uzaklaştırılacak, geri dönüştürülmeyecek.

Karbon dengelemesi önemsiz bir satın alma değildir. şu anda toplu talepler için ton başına 600$ ve çevre dostu bireyler için 1.200$’a dek çıkıyor. Climeworks, toplam kapasitesini artırırken 2030 yılına kadar maliyeti ton başına 300 $ ya da altına düşürmeyi umuyor.

Orca, insanlığın karbon but izini etkin bir şekilde azaltmak için manâlı bir kilometre taşını temsil etse de, bununla övünülecek artı bir şey yok. faz – eğer bir şey varsa, teknolojinin ne kadar ileri gitmesi gerektiğini ortaya çıkarır. Bu 4.000 ton yakalama, yalnızca 250 ABD sakinine eşittir, dünyadaki toplam yakalama üretiminin yarısıdır ve Climeworks’ün 2025 yılına dek 300 milyon tonu (dünya emisyonlarının yüzde 1’ini) yakalamaya karşın birincil planına yakın değildir. 2030 yılına dek yılda 500.000 tona varmak.

İyimser olmak için hâlâ nedenler var. Climeworks’e tarafından istek, şirketin önümüzdeki üç yıl içinde Orca’yı on katına çıkarmayı planladığı noktaya kadar çok yüksek. Daha düşük karbon azaltma fiyatları, huysuz takdirde emisyon hedeflerini karşılayamadıklarında canice ödeyecek olan şirketleri cezbederek benimsemeyi hızlandırabilir. Bu, CO2 çıkışını azaltmanın gerçek bir alternatifi olmayacak, ama kısa vadede etkiyi azaltmaya muavin olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*