Füzyon enerjisi, ultra güçlü bir mıknatıs sayesinde gerçeğe yaklaşıyor | Engadget

Füzyon enerjisi, ultra güçlü bir mıknatıs sayesinde gerçeğe yaklaşıyor | Engadget

Füzyon enerjisi, birkaç ay içinde ikinci atılımını gerçekleştirdi. Anakart, MIT ve Commonwealth Fusion Systems liderliğindeki bir araştırma ekibinin, Dünya’daki türünün en güçlü alanı olan 20 tesla’lık bir alan gücü üreten yüksek sıcaklıkta süper iletken bir elektromıknatısı başarıyla gösterdiğini belirtiyor. Teknoloji, 2025’te piyasaya çıkacak ve tükettiğinden daha artı enerji üreten bir plazma alanını destekleyebilecek bir füzyon cihazı olan SPARC’ın anahtarı olabilir.

Süper geçirgen elektromıknatıslara dayalı sistemler yeni yok. Fransa’da üretim aşamasında olan ITER cihazı, düşük sıcaklıklı süper iletkenler kullanacak. aynı zamanda, MIT-CFS donanımının yüksek sıcaklık teknolojisi (şerit sanki bir bant malzemesi kullanılarak yapılmıştır) fazla daha dinç manyetik alanlara müsade verir. MITOS’ye tarafından, kendi boyutunun 40 katı düşük sıcaklıklı bir mıknatıs sisteminin alanıyla eşleşebilir.

SPARC ve net pozitif enerji çıkışı yalnızca bir açılış ​​olacaktır. MITOS ve CFS, 2033’te çevrimiçi olabilecek bir füzyon enerji santrali olan ARC’yi geliştirmeyi planlıyor. Bu olursa, füzyon enerjisi nihayet pratik bir realite haline gelecekti – bütün zamanında, daha fazlasını talep eden elektrikli araçlara geçiş yapan bir dünyaya yardımcı olmak için elektrik şebekelerinden.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*