Google, moratoryum sözüne rağmen kullanıcı verilerini Hong Kong yetkililerine verdi | Engadget

Google, moratoryum sözüne rağmen kullanıcı verilerini Hong Kong yetkililerine verdi | Engadget

Google, Çin hükümetinin Haziran 2020’de bir emniyet yasası getirmesinin gerisinde Hong Kong yetkililerinin veri taleplerine bundan böyle ilk elden yanıt vermeyeceğine söz verdi, oysa şirketin birkaç istisna yaptığı görülüyor. Hong Kong Free Press, Google’ın 2020’nin ikinci yarısında Hong Kong yetkililerinden gelen 43 talepten üçü için “bir takım veriler” sağladığını bildirdi. Biri yaşamın tehlike altında olduğu bir acele şart içindi, diğeri ise insan kaçakçılığıyla ilgiliydi.

İnternet şirketi, insan ticareti taleplerinin hiçbirinin milli güvenlikle benzer olmadığını ve imzalı arama emirlerinin yanı sıra Google’ın taleplere ilişkin dünya çapındaki politikasıyla desteklenmediğini vurguladı. Üç devir tesliminden hiçbiri içerikle ilgili değildi. Fakat, ABD Hak Bakanlığı ile Google’ın ileriye dönük talepler için gerekli olacağını söylediği bir uzlaşma dahilinde da yapılmadılar.

Yanıtlar iyice beklenmedik yok. Anlaşma yoluyla davaları takip etme girişimleri aylar alabilir. Acele, güvenlikle ilgili olmayan talepleri bu sistem üzerinden doyurmak gerçekçi olmaz.

gerçi bu, Google’ın ve diğer teknoloji devlerinin (Facebook ve Twitter dahil) Çin’den ayrılmaya çalışırken yaşadığı sorunları gösteriyor. güvenlik yasası ve daha yakın zamanda mahremiyet yasası değişiklikleri hakkında. Şirketler talepleri geciktirebilirken, Hong Kong’u iyice terk etmeden buna uymayı kesinlikle reddetmek baskı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*