Google TV bu ay çocuk profilleri alıyor | Engadget

Google TV bu ay çocuk profilleri alıyor | Engadget

Google, yeni Chromecast donanımının yanı sıra, yerinde bir şekilde Google TV olarak adlandırılan, TV odaklı en yeni platformunu piyasaya sürmesinden bu yandan az kalsın altı ay geçti. Şaşılacak bir şekilde, Google TV, çocuk profilleri ya da ebeveyn denetimleri olmadığı için ufak çocuklu aileler için bir takım temel özellikler olmadan geldi. Google TV yakında çocuk profillerini ve dağıtılmış ekran süresi kontrol özelliklerini destekleyeceğinden bu sorun düzeltiliyor.

Google, çocuğunuzun bir taneye sahip olacak değin büyük olduğunu varsayarak, mevcut Google hesaplarını kullanarak yeni profiller ekleyebileceğinizi söylüyor. Somurtkan takdirde, sadece bir isim ve yaş ile bir profil ekleyebilirsiniz. Oradan, ebeveynler bir çocuk profilinde hangi uygulamaların bulunmasını istediklerine karar verebilir ve bir yetişkinin hesabından satın alınan filmleri ve TV şovlarını ailenin geri kalanıyla paylaşabilir. Profiller keza bilhassa çocuklara uygun uygulamalardan öneriler gösterecek; umarım bu, YouTube’dan gelen antipatik entrika teorilerinin bir profilde görünmesini engeller.

Ekran süresi sınırları da bu profile yerleştirilmiştir ve bir ebeveynin her çocuğun ne kadar zaman aldığını söylemesine izin verir; Hem, bugünlerde çoğu zeki telefonda yer alan dijital rahat özelliklerinden öbür olarak, işleri yavaşlatmak için bir “uyku vakti” programı da var. Bu ekran başında kalma süresi sınırlarını, Family Link uygulamasını kullanarak Chromebook veya Android telefon gibi öteki Google cihazları aralarında da senkronize edebilirsiniz. Buradan, çocuklarınızın değişik uygulamalarda ne kadar vakit harcadıklarını görebilir ve dağıtılmış uygulamaları engelleyip engellemelerini kaldırabilirsiniz.

Bu yeni özellikler önümüzdeki ay ABD’deki Google TV kullanıcılarına sunulacak; önümüzdeki birkaç ay içinde “küresel olarak” satışa sunulacaklar. Henüz yeni Chromecast’in yanı sıra pek fazla Google TV cihazı yok, ama platform daha yaygın olarak kullanılabilir ayla geldikçe, bu ebeveyn denetimi özellikleri yeni kullanıcılar için kullanıma hazırlanmış olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*