Hyundai’nin ‘Hydrogen Vision 2040’ı, treyler dronları ve bir yakıt hücreli süper otomobil içeriyor | Engadget

Hyundai'nin 'Hydrogen Vision 2040'ı, treyler dronları ve bir yakıt hücreli süper otomobil içeriyor | Engadget

Verimsizlik ve kirlilik gibi sorunlarına karşın, Hyundai hidrojene büyük önem veriyor. Şirket, yeni tür yakıt hücresi teknolojisini içeren Hydrogen Vision 2040 adlı yeni bir stratejiyi açıkladı ve kamyonlar, treyler drone’ları ve yeni ortağı Rimac ile birlikte geliştirilen 650 beygir gücünde hibrit yakıt hücre spor araba içeren yeni konsept araçlar.

En cazibeli hidrojen ürünü, Hyundai’ye göre, kabinsiz “iyice otonom olarak çalışabilen hidrojenle çalışan bir konteyner nakliye sistemi” olan yakacak gözenekli olan Trailer Drone’dur. Modüler yakacak hücresi “e-Bogie” tekerlek daha aşağı şasisi ile güçlendirilen vasıta, “mevcut konteyner taşıma sistemine kıyasla” bir H2 deposuyla 1.000 km’ye dek gezi edebiliyor. Römorkun kendisi, otonom sürüş için gereken sensörleri ve bilgisayarları içerecek.

Hyundai's supercarVerimliliği artırmak için otoyoldaki takımlarda da çalışabilirler. Varışta, e-Bojiler bir sonraki göreve bu arada treyler, trafo tarzı ayaklar üzerine kaldırarak kendini otomatik olarak boşaltabiliyordu. Treylerler üç konteynere bile bölünebilir, bu da yolculuğun büyük bir kısmını birbirine bağlar ve arkasından nihai varış noktasına bağımsız e-Bojilere ayrılır. Hyundai'nin 'Hydrogen otomobil üreticisi' ile ilgilenen

Hyundai, bir şarjla yaklaşık 600 km (372 eksen) gidebileceğini ve yalnızca beş dakika içinde her tarafta yakacak ikmali yapılabileceğini söyledi – pilin tekrar sorumluluk olma süresini hesaba katmadan.

Hyundai’nin mevcut 95 kW’lık yığınından yüzde 30 daha minik olan 100 kW’lık bir ünitede ve mevcut Nexo modeline benzer boyutta oysa iki katından artı çıktıya sahip 200 kW’lık bir versiyonda mevcut olacaklar.

Yeni yakıt hücrelerinin hedef ömrü, mevcut nesil için 160.000 km’den 500.000 km’ye (310.000 mil) çıkıyor. Hyundai ayrıca yeni nesil teknolojinin mevcut yakacak hücrelerinin takriben yarısına mal olmasını bekliyor. Hyundai, aynı zamanda oldukça modülerler, yani onları bir megavat çıkışa kadar “Şiddet Ünitesi Modülleri” oluşturmak için istifleyebilirsiniz “büyük gemiler ya da BT şirketleri için ivedi şart zorlama sistemleri için ideal” dedi. Başka bir “bütün düz” sistem, otobüs, tren veya tramvayların zeminine veya tavanına kurulum için yığın yüksekliğini 10 inç’in aşağı tutar.

Hyundai

 Hidrojen gücüyle ilgili temel sorunlardan biri altyapı eksikliğidir ve Hyundai bunu H Hareketli İstasyon konseptiyle ele alıyor.

Hem Kurtarma Hidrojen Jeneratör Aracını (RHGV) tanıttı. Hidrojeni dağıtmak yerine, mahsur kalan EV’ler için elektrik üretmek veya acil bir kesinti durumunda evlere kuvvet sağlamak için hidrojen yakacak hücrelerini kullanıyor.

Tüm bunlar umut verici görünüyor, ama çoğu üreticinin pille çalışan EV’lere ve hidrojenden uzaklaşmasının bir nedeni var. Hidrojen, fazla yüksek basınçlarda (350 veya 700 bar) depolanması gereken ve altyapıyı pahalı ve karışık ışık halkası getiren epeyce patlayıcı bir yakıttır. Bunun da ötesinde, ABD’de kullanılan hidrojenin birçok, küresel ısınmaya katkıda bulunan kayda değer miktarda CO2 üreten bir işlem olan buhar kullanılarak metanın reforme edilmesiyle oluşturulur. Keza, en büyük desteğinin petrol endüstrisinden geldiği teknolojiyi iyi yansıtmıyor.

.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*