Mac’inizi nasıl temizler ve düzenlersiniz | Engadget

Mac'inizi nasıl temizler ve düzenlersiniz | Engadget

Bir Mac’iniz varsa, onu satın edinmek için epeyce para harcamış olma ihtimaliniz yüksek. bunun dışında bir niçin yoksa, bilgisayarınıza uyarı etmelisiniz. Sadece ömrü her tarafında daha iyi çalışmakla kalmayacak, aynı zamanda ondan ayrılmaya karar verirseniz potansiyel olarak daha fazla paraya satabileceksiniz. Bu nasıl yapılır bölümünde, Mac’inize nasıl bakacağınızla ilgili bazı ipuçlarını paylaşacağız. Bilgisayar bakımı konusunu her açıdan ele almak imkansızdır, bu nedenle bu kılavuzu daha fazla bilmediğiniz bir takım kurumsal özelliklere ve uygulamalara bir antre olarak düşünün.

Mac’inizin ekranını nasıl temizlersiniz ve body

Bilgisayarınızı temizlemenize yardımcı olmak için özel olarak yapılmış çoğu mahsul satın alabilirsiniz, ama ben en basit yaklaşımın işe yaradığını buldum ve Apple’ın önerdiği de bu. Başlamak için tek ihtiyacınız olan bir sprey şişesinde azıcık su ve pak bir mikrofiber kumaş. Sıradan ya da damıtılmış su kullanabilirsiniz. İkincisinin avantajı, Mac’inizde, bilhassa de ekranda herhangi bir kalıntı vazgeçme olasılığının fazla daha düşük olmasıdır. Bir bakkaldan damıtılmış su satın alabilir ya da kolay bir tencere seti ile kendiniz yapabilirsiniz. Her iki durumda da, özel temizlik çözümlerinden daha hesaplı ve fazla yönlüdür.

İkincisi hakkında yeterince iyi şeyler söyleyemem. Sizi pahalı ve müsrif basınçlı hava kutuları satın almaktan kurtaracaktır. Son olarak, bilgisayarınızı dezenfekte etmek istiyorsanız, Apple kısa zaman önce izopropil alkol ve Clorox kırpıntı kullanmanın güvenli olduğunu söyledi.

Mac’inizi arıtma işlemine gelince, hatırlamanız gereken en manâlı anahtar sözcük bir açılış ​​yapmaktır. temiz kumaş (toplu olarak satın almanızı önermemizin bir nedeni de budur). Bu şekilde kendinize zaman ve hüsran kazandıracaksınız. Bilgisayarınızı kapatarak ve fişini çekerek başlayın. Dışarı çıkıp bir Roket Üfleyici satın aldıysanız, tozu temizlemek için acilen kullanın. Değilse, kuru bir mikrofiber bez alın ve bilgisayarınızın üzerinden geçin. Özellikle kelebek klavyeli bir Mac’iniz varsa, tuşlara özellikle uyarı edin.

Bu noktada bilgisayarınızı dezenfekte edici bir bezle silebilirsiniz. Huysuz takdirde, temizleme bezinizin bir tarafını su veya Whoosh ile nemlendirin. Asla aracısız olarak bilgisayarınıza herhangi bir akışkan püskürtmeyin. Bu şekilde daha artı kontrole sahip olacaksınız ve Mac’inizin iç kısımlarına nem girmesini önleyeceksiniz. En son gerçekleştirmek istediğim şey, bilgisayarımın diğer bir bölümündeki kiri ekrana aktararak kendime daha fazla meslek yaratmak olduğundan, her zaman önce ekranı temizlerim.

Bu değin. Mac’iniz her tarafta temiz görünüyor olmalı.

Değişmez sürücünüzü nasıl düzenlersiniz

Igor Bonifacic / Engadget

Mac’inizin sabit diskini temizlemenin en güç kısımlarından biri nereden başlayacağınızı bilmektir. Ne de olsa çoğumuzun bilgisayarlarında ilk ilk olarak yüklemeyi bile hatırlamadığımız uygulamalar var. Neyse fakat macOS, iyice bu sorunda size tezgâhtar olacak bir araçla birlikte kazanç.

“Bu Mac Hakkında” menüsünün “Depolama” bölümüne gidin ve “Yönet…” seçeneğini tıklayın. Burada, dosyalarınızı geniş kategorilere ayıran ve sabit sürücünüzde nasıl yer açacağınıza dair öneriler sunan bir araç bulacaksınız. Bunları, sabit sürücünüzde çabuk bir şekilde gezinmek için arayüzün altındaki elverişli “Bulucuda göster” düğmesiyle birlikte kullanabilirsiniz. Dosyaları manuel olarak aramaya gerek yok.

dims?image_uri=https%3A%2F%2Fs.yimg.com%

Size kaldırmanızı söylememe gerek değil. programları kullanmazsınız, ama bilmediğiniz şey, onları silmenin çöp kutusuna sürüklemekten daha iyi bir yolu olduğudur.

Metin dosyalarından ve excel elektronik tablolarından daha fazlasını bulacağınız için ad burada azıcık yanıltıcıdır. Bu durumda, belgeler, büyük miktarda yer kaplayanlar ve sökmeyi unutmuş olabileceğiniz DMG’ler de dahil edinmek üzere, değişik dosyalar için aracın her şeyi kapsayan terimi olduğu ortaya çıkıyor. Kenar çubuğundaki öteki bölümler açıklayıcıdır. Bahsedeceğim öteki tek şey, bir süredir bir iPhone kullanıyorsanız, bilgisayarınızda depolanmış eski iOS yedeklemelerine sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Bunları da güvenle silebilirsiniz. CleanTeknik olarak masaüstünün bir parçası olmayabilir, ama uyumlu bir her birine, diğer her şeyin daha az dağınık görünmesini temin etmek için uzun bir yol kat edebilir. Buradaki tavsiyem Bartender adlı 15 dolarlık bir uygulamayı indirmeniz. İlk bakışta, beğenilmeyen menü çubuğu öğelerini üç nokta simgesinin arkasına gizlemenize müsade veren basit bir programdır. aynı zamanda, Bartender’ın gücü, birçok özelleştirme seçeneğine sahip olmanızdır. Mesela, bilgisayarınız bir elektrik prizine yan değilken batarya durumu simgesini gizlenmekten otomatik olarak çıkaracak bir tetikleyici ayarlayabilirsiniz.

Biz menü çubuğunun konusu üzerindeyken, Mac’inizin Sistem Tercihleri ​​menüsünü açılmak için bir saniye ayırın ve “Kullanıcılar ve Gruplar” bölümüne gidin. Acilen arayüzün üst kısmındaki “Giriş Öğeleri” sekmesine tıklayın ve sisteminizi başlattığınızda başlatılan bütün uygulamalara bir göz atın. Bu listeyi sadece en sık kullandığınız programlara indirerek sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

Masaüstünün kendisine gelince, en iyi tavsiye daha eksik, daha çoktur. Hiçbir şey bilgisayarınızı yoğun bir masaüstünden daha fazla dağınık bir karışıklık gibi gösteremez. Klasörler ve yığınlar yardımcı olabilir, oysa birçok insan için sorunun bir kısmının, kendileri için kayda değer olan dosyaları çabuk ve basit bir şekilde bulmanın bir yolu olarak masaüstünü kullanmalarından şüpheleniyorum.

Igor Bonifacic / Engadget

Bilgisayarınızda kayıtlı bir dosya ya da klasörü bulmakta zorlandıysanız, bunun yerine Mac’inizin etiketleme özelliklerini kullanmayı deneyin.

macOS kadar sağlanan varsayılanları kullanabilir ya da kendinizinkini yapabilirsiniz. Her iki durumda da, en sık kullanacağınızı düşündüklerinizi tercihler penceresinin altındaki favoriler alanlarına sürükleyin. Bu, onları kullanmak istediğinizde kolayca erişilebilir olmasını sağlayacaktır. Bir dosya veya klasöre etiket eklemek için ctrl tuşunu basılı tutarken üstüne tıklayın ve açılır menüden istediğinizi seçin. Keza, bir kullanım içinde üzerinde çalışırken bir dosyayı etiketleyebilirsiniz. Tek bir dosya ya da klasöre birden çok etiket uygulayabileceğinizi unutmayın. Bunları uygulamalara bile uygulayabilirsiniz.

Etiketleri macOS’te bu kadar kullanışlı yapan şey, Finder’ın kenar çubuğunda görünebilmeleri ve doğrudan Finder yoluyla ya da Siri kullanılarak kolayca aranabilmeleridir. Dosyalarınızı sıralamak için bir sisteminiz olduğu sürece, basit bir sistem bile olsa, onları takip etmeyi daha basit bulacaksınız. Bir misal olarak, işimle ilgili herhangi bir dosyaya bir Engadget etiketi uygulamayı seviyorum. Kritik ve çabuk bir şekilde bulmak istediğim bir şeyse “Önemli” etiketi ekleyeceğim.

Pencerelerinizi ve sekmelerinizi nasıl düzenlersiniz

Igor Bonifacic / Engadget

Bu makaleyi kapatırken önermek istediğim son bir dilekçe var.

Bir pencereyi ekranınızın soluna ya da sağına döşemek için bütün ekran simgesini tıklayıp basılı tutabilirsiniz, oysa bu kadar ve bu nitelik daima Windows’taki karşılığına tarafından daha az alıngan hissettirmiştir.

Benim önerim, Windows 10’un yakalama özelliğini çoğaltan bir başvuru formu indirmektir. öyle ya da böyle benzer işlevselliği sunan birkaç rakip seçeneğiniz var. Benim hedefim Magnet adında 5 dolarlık bir program. Bedava bir alternatif istiyorsanız, Dikdörtgen’e bakın. Başka bir seçenek de, Magnet’ten daha artı işlevsellik sunan, ancak temiz bir arayüze sahip olmayan BetterSnapTool’dur. Her üç tatbik da, pencerelerinizi yapılandırmak için macOS’teki oturmuş araçtan elde ettiğinizden fazla daha fazla yol sunar. Keza kısayol desteğiyle birlikte gelirler; bu, pencerelerinizi tez ayarlayıp çalışmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir.

.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*