NASA nihayet 18 Aralık’ta James Webb Uzay Teleskobu’nu fırlatacak | Engadget

NASA nihayet 18 Aralık'ta James Webb Uzay Teleskobu'nu fırlatacak | Engadget

NASA’nın uzun süredir ertelenen James Webb Uzay Teleskobu hizmete girmeye yakın. Ajans şimdi, Ağustos ayı sonlarında testlerin tamamlanmasından yalnızca birkaç ay sonradan, 18 Aralık 2021’de teleskopu başlatmayı planlıyor. Ekipman, Fransız Guyanası’ndan kalkan ESA tarafından sağlanan Ariane 5 roketiyle yörüngeye ulaşacak. Roketin çoğu zaten gelmiş olmasına karşın, NASA’nın hala teleskopu fırlatma rampasına göndermesi gerekiyor.

JWST, beklenen 2018 lansmanından önce 2016’da tamamlandı, fakat detaylı inşaatı sebebiyle bir dizi gecikmeyle karşısında karşıya kaldı. 2019’a dek bir araya getirilmedi ve COVID-19 salgını gibi faktörler NASA’nın çabalarını daha da engelledi. Bu, daha önceki aksaklıkları içermiyor — geliştirme, 1996’da beklenen 2007 dağıtımıyla başladı, fakat ekip çalışmalarının çoğunu rafa kaldırdı ve 2005’te ekipmanı her yerde tasarladı.

Teleskopun önemi değişmedi. Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak kabul edilir. Hubble’ın bile bulamadığı erken galaksileri saptama etmesine yardımcı olacak düşük frekanslı gözlemlere (bilhassa orta kızılötesi) odaklanan fazla daha büyük bir ayna içerir. Bu öncelik, bazı teknik zorlukların açıklanmasına da tezgâhtar olur. JWST’nin cihazlarının kızılötesi ölçümlerle etkileşimi önlemek için fazla soğuk (-370F) kalması gerekecek, bu da keza büyük bir güneşlik ayrıca de bir Sun-Earth Lagrange noktasının yakınına bir sipariş verme gerektirecektir.

Ödev nispeten kısa olacaktır. JWST yörüngeyi gözetmek için gaza ihtiyaç duyduğundan, Dünya’yı çevreleyen bir teleskop gibi süresiz olarak dayanamaz. NASA, 10 takvim bir ömrü umuyor olsa da, beş takvim bir ömrü “nominal” olarak değerlendirir.

Tüm çabalar sadece işe yarayabilir. JWST, erken Evren’e daha artı ışık tutmanın yanı sıra, astronomların ve astrofizikçilerin Hubble’ın tatmin edici olmadığı çalışmalarda boşlukları doldurmasına da asistan olmalıdır. Kızılötesi dalgaların kozmik tozu kesme olasılığı daha yüksektir ve kahverengi cüceler ve gezegenler gibi daha soğuk gök cisimlerinden gelen ilk radyasyondur. JWST’nin kısa ömrü baştan başa bir dizi kozmik gizemi çözmeye asistan olma olasılığı fazla yüksek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*