Savunma Bakanlığı, küçük uzay araçları için nükleer tahrik arıyor | Engadget

Savunma Bakanlığı, küçük uzay araçları için nükleer tahrik arıyor | Engadget

ABD Savunma Bakanlığı’nın Dünya’nın ötesindeki hedefleri biraz daha netleşti. SpaceNews, departmanın yakın zamanda küçük ve orta ölçekli uzay gemilerine zor sağlayabilecek özel üretim nükleer kışkırtma sistemleri için bir çağrıda bulunduğunu öğrendi. Bakanlığın Savunma İnovasyon Birimi, Savunma Bakanlığı’nın Dünya yörüngesinin ötesine geçen misyonlar açtırmak istediğini ve mevcut elektrikli ve güneş uzay aracının ne bu iş için ne de daha ufak araçlar için yerinde olmadığını söyledi.

Nükleer kışkırtma sistemi ideal olarak sunacak. “yüksek delta-V” (33 ft/sn üzerinde) kuru kütlede 2.000 kg’ın altına inerken (Dünyada 4.409 libre). Önem için elektrik sağlamanın yanı sıra teknoloji, uzay aracını gölgedeyken sıcak tutacak ve hem yerdeki ayrıca de diğer bileşenlere radyasyonu en aza indirecek. Sözleşmelerin 60 ila 90 gün sonradan teslim edilmesiyle birlikte 23 Eylül’e dek yanıt verilmesi bekleniyor.

Yetkililer, bu talebi bir çıkar meselesi olarak yaptıklarını kabul ettiler. NASA ve öteki ajanslar zaten nükleer uzay aracını geliştiriyor veya destekliyor, ama bunlar uzun zaman hazır olmayacak. Savunma Bakanlığı, üç ila beş yıl içinde bir prototip oluşturmayı umuyor – bu teknoloji, kısa vadeli projeler için nükleer itkiyi nispeten hızlı bir şekilde hizmete sokan bir geçici önlem görevi görecek.

Talep şu asıl dek ipucu vermedi. Daha küçük uzay araçlarına hedefe kilitlenmek, uzay aracının çalışmalarında ne olduğuna dair, sondaları, uyduları ya da mütevazı hedefleri olan diğer araçları içerebileceğini gösteriyor. Bu gücün insanoğlunun Mars’a yaptığı yolculukları görmeyeceksiniz. gerçi, Savunma Bakanlığı’nın mevcut uzay arabulucu motorlarının sınırlamalarından bıktığı ve daha enerjik tasarımlara süratli bir geçiş yerine getirmek istediği açık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*