Singapur, halka açık alanlarda devriye gezmek için robotları görevlendirdi | Engadget

Singapur, halka açık alanlarda devriye gezmek için robotları görevlendirdi | Engadget

Singapur, katı yasalara sahip olması ve şehir devletinin her uygun güvenlik kameralarına sahip olmasıyla bilinir. Gelecekte, kural ihlallerine karşısında göz kulak elde etmek için robotları da görevlendirebilir – fiilen Singapur, Xavier adında bir robotu deneme etmeye başladı ve birkaçını devriye gezerek ve yüksek trafiği olan bir millet alanını araştırarak işe aldı. . Önümüzdeki üç hafta baştan başa robotlar, ülke yetkililerinin “istenmeyen sosyal davranışlar” olarak tanımladığı şeyleri aramak için Toa Payoh Central’daki kalabalığı izleyecek. Bu fena davranışlar arasında, COVID-19 güvenlik önlemlerine aykırı olan “beşten pozitif kişinin bir araya gelmesi” yer alıyor.

Keza, Xavier robotları yasaklanmış alanlarda sigara içme ve yasa dışı satış yapma olaylarını arayacak. Yanlış park edilmiş bisikletler ve patikaları ve kaldırımları kullanan herhangi bir hareketlilik cihazı ve motosiklet için çevrede devriye gezecek. Robot bu davranışlardan herhangi birini tespit ederse, komuta merkezini uyarır ve peşinde halkı eğitmek için ekranında ilgili bir mesaj görüntüler.

Makineler, komuta merkezlerine 360 ​​derecelik emniyet sağlayabilen kameralarla donatılmıştır. -derece görünümler. Keza IR ve düşük aydınlatılmış kameralar kullanarak loş ışıkta bakış yakalayabilirler. Hem, yakaladıkları video, insan memurların yanıtını gerektirebilecek herhangi bir şeyi aramak için bir AI sistemi göre inceleme edilecektir. Makinelerin şehirde otonom olarak gezinmesini sağlamak için, onlara yayalar ve araçlar da dahil olmak üzere keza sabit hem de hareketli nesnelerden kaçınma yeteneği veren sensörlerle donatıldılar.

Singapur bu sayıyı iki katına tümdengelim planlarını zaten duyurdu. güvenlik kameralarının sayısını önümüzdeki on yılda 200.000’e çıkaracak. Yetkililer, bu robotların bu gözetim önlemlerini daha da artırmaya tezgâhtar olabileceğine ve memurların somut devriye yapma ihtiyacını azaltabileceğine inanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*