Traeger Ironwood 650 incelemesi: WiFi nihai pitmaster | Engadget

Traeger Ironwood 650 incelemesi: WiFi nihai pitmaster | Engadget

Kabul edeceğim: WiFi benzer bir ızgaranın sıradan mutfak maceralarımı gerçekten iyileştirebileceğinden şüpheliydim. gerçi Traeger’in Timberline 850’sini incelemem esnasında, bunun doğrusu çok yardımsever olduğunu keşfederdim – bilhassa de domuz eti, döş ve kaburga gibi pişirilmesi birkaç saat süren şeyler için. 2019 serisiyle Traeger, WiFi teknolojisini premium Timberline Serisine dağıtmak yerine tüm yeni ızgaralarına genişletti. 1.200$ fiyatıyla yeni Ironwood 650 hala ucuz değil, oysa daha fiyatı yüksek Traeger ızgaralarının yaptıklarının çoğunu sunarken size birkaç yüz dolar kazandırıyor.

Galeri: Traeger Ironwood 650 incelemesi | 18 Resim

/18

Galeri: Traeger Ironwood 650 incelemesi | 18 Resim

/18 Traeger

Ironwood 650 Pelet Grill

78SCOREEngadget78Eleştirmenler3 inceleme80Kullanıcılar – Az Önce puanlanmadıYokdims?image_uri=https %3A%2F%2Fs.yimg.comArtılarıWiFi bağlantısı düşündüğünüzden daha kullanışlıdır Uygulamadaki yemek tariflerinin zenginliği Telefonunuz yoluyla denetim ve izleme

Eksileri

Pahalı D2 Direct Drive teknolojisi aykırı olabilir Timberline Serisinin elverişli özelliklerinden mahrum Ön raf ek bir satın almadır

Traeger, WiFire olarak adlandırılan teknolojisini 2017 yılında Timberline Serisinde tanıtmasına karşın, benzer bir pelet ızgarası yapan ilk kişi değildi.

Fakat birkaç hafta öncesine kadar, bir Traeger ızgarasındaki bağlantıdan kullanmak için en fiyatı yüksek modellerinden birini satın almanız gerekiyordu. Hemen, seçeneklerin var. Ve 800 dolarla, en yerinde fiyatlı seçenek, en ucuz Timberline’ın maliyetinin yarısından daha az.

Ironwood Serisi, Traeger için ayrıntılarıyla yeni bir model. Fiyat açısından, daha yerinde fiyatlı Pro Serisi ve Timberline aralarında yer alır. Şirketin çoğu ızgarasında olduğu gibi, Ironwood da 650 ve 885 almak üzere iki boyutta gelir ve model numaraları pişirme alanına karşılık kazanç (yani Ironwood 650, 650 inç kare pişirme alanına sahiptir). Özellikler açısından, ızgaralar en ince ayrıntısına kadar aynı, tek ayrım, içine ne kadar gıda koyabileceğiniz ve ocağın genel boyutu.

Traeger Ironwood 650 inceleme

Ironwood Serisi hala kullanışlı özellikleri bir yeri vardır Timberline Serisinde antre yaptı.

Yalnızca ızgarayı denetlemek ve izlemekle kalmaz, bununla birlikte bir tarif kitaplığına da ev sahipliği yapar. Birini seçtikten daha sonra, telefonunuzdan sıcaklık ve zamanlama bilgisini ızgaraya gönderebilirsiniz; bu, sizi dışarı çıkıp kadranları manuel olarak çevirme zahmetinden kurtarır.

Gerçekte, Traeger uygulaması, sıcaklığı ayarlayın, bir zamanlayıcı veya sos zamanlayıcısı ayarlayın, et sondasının hedef sıcaklığını ayarlayın, Süper Duman modunu açın ve Ironwood’u elverişli bir Sıcak Alıkoyma durumuna getirin. Bunların tümü inanılmaz ve onları bir ton kullanacaksınız, oysa uygulamayla yapamayacağınız bir takım şeyler var.

Birincisi, ızgarayı açılmak için kullanamazsınız, ve yapabilseniz bile, bu daima fişe takılı olmanızı gerektirir. Bir dış mekan cihazını kullanmadığım zamanlarda bu şekilde saklamam ve birçok insanın da kullanmadığını varsayım ediyorum. İkincisi, tutuşmak için “Ateşle” düğmesine basmak için ızgarada olmanız gerekir. Uygulamadan bütün sıcaklık detaylarını gönderseniz bile bu adımı uzakta yapamazsınız. Tabii oysa, bunların hepsi başlangıçta sıralanır ve bir defa doğrusu yemek yemek pişirirken, arkanıza yaslanıp uzaktan rahatlayabilirsiniz. İçeri girdiğinizde ellerinizin dolu olması durumunda, uygulamadan WiFi üzerinden yaklaşık 15 dakika süren kapatma döngüsünü başlatabilirsiniz.

Ironwood 650’yi katiyen başıboş bırakmadım (karım evdeydi), lakin unutmuş olduğum malzemeleri almak için mağazaya koştum. Ödeme satırından, ayrıca ızgara sıcaklığını hem de et sondasının durumunu kolaylıkla izleyebildim. Keza Ironwood 650’yi Boston izmaritlerini (çekilmiş domuz eti için) ve gece boyunca et yemeği pişirmek için kullandım. Bunu sık yapmıyorum ve gerçi beni gerginleştiriyor, ama pişirmesi sekiz ila 12 saat süren şeyler için bir gecelik seans zorunlu olabilir. Özellikle öğleden daha sonra veya akşamın erken saatlerinde yemeye hazırlanmış ete ihtiyacınız varsa. Ardındaki, soğuk bir sabahtan yataktan kalkmadan bir takım şeyleri gözden geçirmek hoş.

Traeger Ironwood 650 incelemesi

WiFi büyük ve uzun aşçılar için fazla kullanışlıdır, ama Ironwood 650 diğer çok sinirli özelliği Traeger yeni D2 Direct Drive.

Bu D2 sisteminin bir parçası, Turbo Temp adlı bir araçtır. Temel olarak Turbo Temp, ızgaraların daha çabuk ısınmasını sağlar ve sprey, paspas veya sos için kapağı açtığınızda olduğu gibi sıcaklık değişikliklerinden kurtulmaya tezgâhtar olur.

Hala birincil cins Timberline 850’ye sahibim. arka bahçemde, yeni D2 Direct Drive sistemine sahip olmayan eski ızgara ile Turbo Temp’i ast yanlamasına test edebildim. Sonuçlar hüsran yarattı. Örneğin, 70’lerin düşük olduğu bir günde, Timberline 850’nin 225 dereceye (karşılıklı bir sigara içme sıcaklığı) çıkması 15 dakikadan az sürdü. 30 dakika sonra Ironwood 650 hala 200 derecedeydi. Bazen güzel bir şekilde sıcaklığa ulaşır ve diğerleri 30 dakikaya dek sürer. Ironwood 650’nin tutuşması da yaklaşık olarak dört dakika daha uzun sürüyor, bu da oldukça asap bozucuydu. D2’nin yeni Traeger ızgaralarında kayda değer bir satmak noktası olduğu göz önüne alındığında, reklamı yapıldığı gibi sürekli bir şekilde çalışmaması hayal kırıklığı yaratıyor.

Traeger, D2 sisteminin performansının etraf hava sıcaklığı da dahil edinmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş faktörlere tabi olduğunu açıkladı. rakım, pelet tipi ve pelet durumu. Natürel ki, temiz bir ateş kabıyla başlamanız da önemlidir. Birkaç kez tutuşmanın ve sıcaklığa gelmesinin ne dek sürdüğünü izledim – bazılarında pak bir ızgara ve yepyeni bir pelet torbası vardı ve diğerleri ızgara bir kere kullanıldığında ve peletler haznede bir ya da iki gün bekletildiğinde .

Ironwood 650, her ne pişiriyorsam onu ​​ya da sosu görsel olarak araştırmak için kapağı açtıktan sonra gözle görülür şekilde daha hızlı sıcaklığa geri döndü. Izgara başladığında, iyi çalıştı. Fakat, D2 gibi bitmiş tasarlanmış bir sistem için, ilk ısınma süreci de sürekli olarak çabuk olmalıdır.

Ironwood 650, Timberline Serisi ile aynı hap şeklinde bir tasarıma sahiptir. Bu inşa, alanın daha bereketli kullanılmasını sağlar ve içerideki iki rafa fazla artı yiyecek sığdırabilirsiniz. Her ikisi de çıkarılabilir, yani pişirmek için daha uzun bir şeyiniz varsa – hindi ya da bira konservesi tavuğu gibi – seri bir akort etme ile kolayca sığdırabilirsiniz. Ironwood 650 hem Timberline ızgaralara aynı bir emrindeki rafa sahiptir, oysa bu daha fiyatı yüksek ızgaralarda bulunan sığ ön çıkıntıya sahip değildir. Bir raf açısından çok küçüktür, oysa bir şeyleri hareket ettirmeye ya da kaburga sarmaya çalışırken size bir tava veya tepsiyi koyacak bir şey verir. Ironwood 650 için bir ön raf alabilirsiniz, ama bu size ekstra 60$’a mülk olur.

Ironwood 650’nin 165 ila 500 derecelik bir sıcaklık aralığı vardır, bu da bir sigara içicisinden fazla daha fazlası olduğu anlamına kazanç. Bunu, sigara ve ızgara kombinasyonu da dahil almak üzere tüm ızgara ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Bu inceleme esnasında, 400 derecede kanat kızartmaya ve 225 derece civarında birkaç “düşük ve yavaş” barbekü seansına ek olarak, yalnızca bazı antrikot kapaklarıyla yaptım. Ironwood 650, attığım her şeyi halletti ve sürekli olarak nefis yemekler üretti. Pişirdiğim bir döş üzerindeki duman halkası, gördüğüm en çılgınlardan biri. Çizgi çok belirgin bir şekilde çizilmiş gibiydi.

Traeger Ironwood 650

Zıt katılaşmış ribeye sınırları

Ironwood ve Timberline Ayrıca leziz yemekler üretmek, ama Ironwood Serisi Timberline Serisi daha ucuzdur. Bu, bir yerde fedakarlık yapmanız gerektiği anlamına gelir. Benim için ana manâlı olan, Timberline sürgüdeki ızgaralar, çekmeceler gibi rahattı. Ironwood ızgaralarında şart böyle değil. Daha Aşağı ızgara çalışıyor, oysa az kalsın pürüzsüz yok, oysa üst yerine yerleştirildiğinde hiç hareket etmiyor — tamamen çıkarmayı saymazsanız.

Ironwood’da yer alan pelet sensörü de yok 2019 Timberlines’da ahşabınız azaldığında sizi bilgilendirir ve Traeger uygulamasına bir uyarı gönderir.

Timberline’ın kapağı, örneğin ısı kaybını durdurmak için yalıtılmış bir çerçeveye sahiptir. Bunlar anlaşmayı bozan şeyler olmayabilir, ama yaklaşık 600 ABD doları tasarruf etmeye çalışırken iyice neyi kaçırdığınızı iyi anlamak daima iyidir. Traeger uygulamasından cmVzaXplPTIwMDAlMkMyMDAwJTJDc2hyaW5rJmlt barbekü Camlı Easter Çiğ.

Billy Steele/Engadget

Kullandığım Traeger ızgaralarının her ikisinin de temizlenmesi kolaydır, ancak pelet ızgaralar çoğunlukla bir gaz modelinden azıcık daha pozitif bakım gerektirir. Her üç aşçıda bir ya da takriben 20 saatlik kullanımdan daha sonra şirket, ocaktaki bütün ızgaraları, damlama tavasını ve öteki parçaları çıkarmanızı ve odun peletlerinin yakılmasıyla oluşan bütün külleri temizlemenizi önerir. Bu, bir mağaza vakumuyla çabuk bir şekilde yapılabilir ve genel olarak 15 ila 20 dakika sürer. Ironwood, Timberline’dan biraz daha pozitif kül üretiyor gibi görünüyor, bu yüzden yemeğimin kömürleşmiş kir gibi kokmasını önlemek için iki aşçıdan sonra temizliyorum.

Ironwood, tek pelet ızgarası yok. bu fiyat aralığında.

Green Mountain Grills’ Jim Bowie, aynı ızgara alanını ve WiFi bağlantısını 749 dolara sunuyor. aynı zamanda, sadece bir büyük ızgarası vardır, fakat 50 doların aşağıda bir saniye satın alabilirsiniz. Rec Tec’s Stampede, isteğe yan ikinci bir ızgara/raf ile 772 inç kareye genişletebileceğiniz 590 inç kare ızgara alanına sahiptir. Uzakta kumanda ve izleme için WiFi hala burada ve Stampede 899 $.

Traeger’ın kendi Pro Serisi de Ironwood 650’ye sağlam bir alternatif. İki ebat vardır – Pro 800 575 $ ve 1.000 $ Pro 780 – ve her ikisi de WiFi standardı ile birlikte kazanç. Izgarayı teftiş etme ve koltuktaki şeyleri teftiş etme becerisine sahip olsanız da, Super Smoke, Sıcak Tutma ve Ironwood’daki veya Timberline Serisi ızgaralardaki pelet sensörü gibi kullanışlı özelliklerden yararlanamazsınız. D2 Direct Drive ve Turbo Temp, yeni Pro Serisi modellerinde hala mevcut.

Arka bahçede ızgara yapmak ya da sigara içme alışkanlığı için WiFi bağlantılı pahalı bir pelet ızgaraya ihtiyacınız değil. Heck, iyi yapılmış bir Weber Kettle kömür ızgarası sadece 89 dolar ve sigara içen biri olarak nasıl kullanılacağını öğretecek birçok video var. Ayırmak fazla manâlı olmasa da, bilhassa de domuz eti veya döş gibi fazla pozitif yavaş ve yavaş pişirme yapıyorsanız, mutfak sürecini fazla daha basit ayla getirir.

Yemeklerinizi izleme yeteneği. bedenen görmek zorunda kalmadan ızgara yerine getirmek ve sıcaklığı telefonunuzdan ayarlayabilmek, Traeger’in WiFire ızgaralarını sağlam bir yatırım haline getirir.

Sonunda, bir avuç ekstra nitelik için birkaç yüz dolar daha harcamak isteyip istemediğinize karar vermeniz yeterli..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*