YouTube’un 2021 güncellemeleri Shorts, yayıncı bağışları ve çevrimiçi alışverişe odaklanıyor | Engadget

YouTube'un 2021 güncellemeleri Shorts, yayıncı bağışları ve çevrimiçi alışverişe odaklanıyor | Engadget

YouTube’un Baş Mahsul Sorumlusu Neal Mohan, Shorts adlı TikTok güya video formatının ABD’deki genişlemesinden başlayarak, bu sene platforma gelmesini bekleyebileceğimiz yeni özellikleri ve ürünleri açıkladı. Aralık ayında Hindistan’da bir test özelliği olarak piyasaya sürüldü ve Hintli içerik oluşturucular kadar yayınlanan Shorts’un şimdiye dek dünya çapında 3,5 milyardan pozitif jurnal görüntüleme elde etmesi için yeterince başarılı oldu. Formatın beta sürümü Mart ayından itibaren ABD’de kullanıma sunulacak.

Keza video bölümlerinin kullanılabilirliğini de genişletiyor. 2020’de web sitesi, izleyicileri tek bir tıklamayla videonun kayıtlı bölümlerine götürerek gezinmeyi kolaylaştıran bölümler özelliğini kullanıma sundu. YouTube yakında bu özelliği daha sezgisel ülkü getirecek ve içerik oluşturucu kendi bölümlerini oluşturup yüklemese bile alakalı videolara otomatik olarak bölümler ekleyebilecek şekilde genişletecek.

YouTube TV bir eklenti sunacak. -Ayrıca yakın gelecekte abonelerin şovları müsait olduklarında 4K’da izlemelerine veya çevrimdışı görüntüleme için bir DRV’ye indirmelerine müsade verecek bir seçenek. Eklenti ayrıca evde sınırsız eşzamanlı akışa izin verecek. Ve bu yılın ilerleyen saatlerinde YouTube Kids, ebeveynlere asıl platformdan çocuklarının izleme tercihlerine belirtilmiş videolar ve kanallar eklemenin bir yolunu sunan bir seçenek de dahil almak üzere yeni ebeveynlik araçlarını piyasaya sürecek.

İçerik oluşturuculara para kazanmanın başka bir yolunu sunmak için YouTube, 2020’de bir test özelliği olarak başlattıktan daha sonra bu yıl beğeni özelliğini daha yaygın bir şekilde kullanıma sunacak. Twitch içerik oluşturucularının bir izleyici tezahürat yaptığında nasıl para kazanabileceğine benzer şekilde YouTuber’lar, videoları için platformun alkış animasyonunu satın bölge izleyicilerden para kazanabilecekler. Buna ek olarak, web sitesi ekranın sol daha aşağı köşesindeki alışveriş çantası simgesine dokunarak aracısız olarak videolardan alışveriş yapma özelliğini genişletiyor. Genişletmenin dünyanın diğer bölgelerindeki içerik oluşturucuların kullanımına sunup sunmayacağı muhakkak yok, oysa YouTube bu özelliği Ocak ayında ABD’li izleyiciler için denemeye başladı. Bunlar, gelecekte olacakların bir önizlemesi. Mohan, Google bağlı kuruluşunun bu yıl platform için yayınlamayı planladığı güncellemeleri açıklayan bir dizi blog yazısı yayınlayacağını söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*